Çekmeköylü kadınlardan bu yıl katledilen 406 kadın için sessiz yürüyüş!

Çekmeköylü kadınlar bu yıl öldürülen 406 kadın için sembolik mezar taşları ile sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.18-12-2019 23:32

İleri Haber

Çekmeköy Kadın Platformu bu yıl öldürülen 406 kadının anısına yaptıkları sembolik mezar taşları ile Şahinbey Caddesi kavşağından, Doğa Parka doğru yürüyerek toplumsal duyarlılığı arttırmak için sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Aile içi şiddete son vermek ve cinayete kurban gitmiş bir kadının ağzından yazıp bestelediği parça ile klip yapan İdil Çağatay ve grubun bateristi Aslı Polat ve Çekmeköy’lü kadınların da katıldığı yürüyüş Devlet Eski Bakanı Önay Alpago’nun konuşması ile son buldu.

"BU SESSİZ ÇIĞLIK BU YIL ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN"

Çekmeköy Kadın Platformu Yönetim Kurulu yayınladıkları basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

"Hamileysen sokakta dolaşma,denildi. Şortla minibüse binme denildi. Üç çocuk doğur denildi, tecavüze uğruyorsan buda senin suçun, denildi.  Kadın hep zorlandı, hep üzüldü, hep yoruldu hatta öldürüldü ama hiç anlaşılmaya çalışılmadı.Kadının varlığına dayanamayıp onu ağzından düşürmeyenler, kadını susturmak için ya taciz etti, ya da öldürdü!

Kadını, erkeğe bağımlı bir varlık olarak düşünenler, kadınları diz çöktürüp, ayaklar altına alıp hep susturdu. Karısı boşanmak istediği için asitle yaktı, bıçakladı ve nefessiz bıraktı...

Konuşmayan, konuşturulmayan, hakkını arayamayan kadınlar için yürüyoruz. Kadınlar öldürülmek istemiyor.

Tacize uğrayan, dayak yiyen, hakarete uğrayan,sessiz bırakılan ve susturulan tüm kadınlar için yürüyoruz.

Bu sessiz çığlık bu yıl öldürülen 406 kadın için."