Çavuşoğlu'ndan Taliban görüşmesi sonrasında ilk açıklama: 'Şimdi Diyanet ile görüşecekler'

Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamasında "Diyanet işleri ve diğer kurumlarımızla görüşecekler" dedi.14-10-2021 17:53

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyeti ile Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ınt Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet arasındaki toplantı sona erdi. 

Görüşme sonrası Çavuşoğlu açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi gün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık. Taliban bize oradaki yatırımların devamı konusunda ricalarını ilettiler. biraz önce bahsettiğim konularda da bize bilgi verdiler. Şimdi Diyanet işleri ve diğer kurumlarımızla görüşecekler" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Afgan göçmenlerin ülkelerine dönmek istedikleri takdirde Taliban'ın destek vereceğini söyledi. 

Çavuşoğlu, "Her şeyden önce ülkenin birliği beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini bugün bir kere daha söyledik" ifadesini de kullandı.