Çavuşoğlu: Suriye’deki saldırılarda Rusya ve ABD'nin sorumluluğu var

Suriye'de yaşanan çatışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Son saldırılarda Rusya'nın ve ABD’nin de sorumluluğu var” dedi.13-10-2021 13:38

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, Ankara'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye'nin Kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi'nde gerçekleşen çatışmaların ardından açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Son saldırılarda Rusya'nın ve ABD’nin de sorumluluğu var” dedi.

Çavuşoğlu, "Son zamanlarda bu tür saldırıları görmeye başladık. Her iki ülkede bu töreristleri en az 30 km güneye çıkaracaklardı. Rusya, Tel Rıfat ve Münbiç'i temizleyecekti. Bu sözler tutulmadı” diye konuştu.

Son saldırılarda Rusya'nın ve ABD’nin de sorumluluğu olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Sözlerinde durmadılar. ‘Saldırıları kınıyoruz’ diyorlar peki bu silahları kim veriyor sen eğitiyorsun, sonra göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Bu teröristler burada olduğuna göre bizim de yapmamız gereken nedir kendi göbeğimizi kendimiz kesmemizdir. Temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.