Çavuşoğlu, 'ÖSO, Türkiye'den Cerablus'a saldıracak' iddiasını doğruladı: 'Destek vereceğiz!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cihatçı grupların Cerablus'a Türkiye üzerinde saldıracağı iddialarını doğrulayacak bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Muhalefetin bizim sınırımızdaki operasyonları başarıyla sonuçlandı. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ'ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır." dedi.22-08-2016 14:42

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cihatçı grupların Cerablus'a Türkiye üzerinde saldıracağı iddialarını doğrulayacak bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Muhalefetin bizim sınırımızdaki operasyonları başarıyla sonuçlandı. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ'ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır." dedi.

Reuters, cihatçı gruplardan aldığı bilgilere dayandırarak yaptığı haberinde, Özgür Suriye Ordusu üyesi grupların, Türkiye üzerinden IŞİD'in elindeki Cerablus'a saldıracağını öne sürmüştü. Haberde, cihatçıların uzun zamandır hazırlık yaptığı ve hatta Türkiye'deki bazı üslerde toplandığı iddia edilmişti. 

"SINIRIMIZIN DAEŞ'TEN TEMİZLENMESİ İÇİN DESTEK VERECEĞİZ"

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye DAEŞ'in her zaman birinci hedefi olmuştur; çünkü Türkiye özellikle DAEŞ'in yabancı terörist kaynağını kurutmuştur. Geçişlerini engellemiştir. 55 bin kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınır dışı ettik. Aynı şekilde gözaltına aldığımız şu anda tutuklu olan DAEŞ unsurları var. Bu anlamda en büyük darbeyi DAEŞ'e biz vurduk. DAEŞ'in ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye önemli rol oynamıştır. Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle Recep Tayyip Erdoğan onlar için birinci hedeftir. 'Bunlar İslam'ı temsil edemez, Müslüman olamaz' diyen Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'yi DAEŞ'in hedef alması bu anlamda doğal. DAEŞ, diğer terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mücadele içinde olan ülkelere ve güçlere de destek vermeye devam edeceğiz. Muhalefetin bizim sınırımızdaki operasyonları başarıyla sonuçlandı. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ'ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ'ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır."

"ADALET BAKANIYLA WASHİNGTON'A GİTMEYİ PLANLIYORUM"

Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak da açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "Gülen’le ilgili heyet bugün gidiyor. Toplantılar devam edecek, bilgi belge paylaşılıyor. Biden’a neden iade istediğimizi söyleyeceğiz. Dosya tamamen hazırlandıktan sonra, bu dosyayı iletmek üzere bizzat Adalet Bakanı’yla Washington’a gitmeyi planlıyorum, hem dosyayı elden vereceğiz, hem de görüşmeleri yapacağız. Milletvekili heyeti de göndereceğiz." dedi.