Çavuşoğlu: Ortak gözlem merkezi konusunda Rusya ile anlaştık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Karabağ’da 44 gün süren çatışmaların ardından imzalanan anlaşmaya dair açıklamalarda bulundu.12-11-2020 11:08

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ’daki anlaşmayla ilgili “ 5. maddenin gereği ortak gözlem merkezi açma konusunda Rusya ile mutabakata vardık. Sayın Erdoğan, Putin ile ben de Sayın Lavrov ile görüştüm” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Karabağ’da 44 gün süren çatışmaların ardından imzalanan anlaşmaya dair açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- “Bu anlaşmanın önemi, can Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını somut bir takvimde geri almak. Rusya’nın buradaki rolü de önemli. Anlaşmanın 5. maddesi gereği ortak gözlem merkezi açma konusunda Rusya ile mutabakata vardık. Sayın Erdoğan, Putin’le, ben Sayın Lavrov ile görüştü.”

- “Rusya ile ateşkesi izleme konusunda anlaşmaya vardık. Nihai belgeyi dün Akar ve Şoygu imzaladı. Rusya'dan gelen heyetle ayrıntıları konuşacağız. Bu merkez, Azerbaycan topraklarında, Azerbaycan'ın uygun gördüğü yerlerde olacak. Bu merkez, denetim ve gözetleme merkezi tabii ki önemli işlevler görecek. Mutabakatı ihlal eden eylemleri tespit edecek.”

- “Eğer ihtiyaç duyulursa Meclis'e 'Karabağ tezkeresi' gelir ve geçer. En son olarak Libya'ya Meclis’ten tezkere geçti. Bunun hukuki boyutlarını Meclis'le değerlendiririz. Söz konusu Azerbaycan olursa gazi Meclisimiz büyük bir şevkle böyle bir talebi destekleyeceğini düşünüyorum.”

- “İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının tamamı Azerbaycan'a verilecek. Bu anlaşmanın altında Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın imzası var mı? Var. O ülkeyi de bağlar. Daha önce ateşkes yaptık yine bozarız derlerse 3 defa bozdular, bedelini ödediler. Böyle bir durumda bedelini öderler. Azerbaycan kan dökmeye hevesli değil.”

- “Bu süreçten Minsk üçlüsünün ders çıkarması gerekiyor, özellikle Fransa'nın. Ateşkesten sonra bile taraflı açıklamalar yapıyorlar."