Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmek zorunda

Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya teröre desteği kesmek zorunda

Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik olarak, "Teröre yönelik desteği kesmeleri gerekiyor" dedi,.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Lucian Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile bugün İstanbul'da yaptığı görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

İkili ilişkilerin, ekonomik ve stratejik işbirliklerinin konuşulduğu; İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuna karşı tavrın görüşüldüğü ifade edildi.

Basın toplantısında Rau, iki ülkenin NATO'ya üyeliğini desteklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, kendisine sorulan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuyla ilgili soruya, "Türkiye’nin tutumu gayet net. Türkiye NATO'nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir. Türkiye'nin koyduğu rezervin sebebi açıktır. Bu iki ülkenin terör örgütleriyle ilişkileri ve o terör örgütlerine yaptıkları destek.

NATO'nun güvenliği hepimiz için önemli. Bu, tüm müttefikler ve müttefik olmak isteyenler için de geçerlidir. Herkesin Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini anlaması gerekir" dedi.

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım atmaya hazrı olduğunu söylemesinin ardından hafta için Ankara'da yapılan toplantıyı hatırlattı. İki ülke temsilcileriyle Türkiye'nin beklentilerinin ve atılması gereken somut adımların paylaşıldığını ekledi. Şu an bu adımlarla ilgili cevap beklendiğini belirtti.

"Zaman içinde nasılsa Türkiye'yi ikna ederiz diye bir yaklaşım olmaz. Teröre verdikleri desteği kesmek zorundalar" diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Makedonya'nın NATO üyeliği 11 yıl sürdü, çünkü Yunanistan ülkeden ismini değiştirmesini istedi. Biz herhangi bir ülkeden ismini değiştirmesini istemiyoruz. Biz ülkeye siz Türktünüz, Türk olduğunuzu kabul edin de demiyoruz. Bizim tavrımız gayet açık, net. Teröre destek kesilmeli. Bize yönelik savunma sanayi kısıtlamalarının kesilmesini istiyoruz. Dost ülkeye karşı böyle kararlar alınmaz. Düşmana alınır. Her düşmana da alınmaz. Biz her zaman diyalogdan yanayız." (BBC Türkçe)