Çavuşoğlu: Fransız ve Alman yetkililere 'nedir derdiniz' dedim

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransız ve Alman yetkililere kapalı kapılar arkasında "Nedir derdiniz?" diye sorduğunu ve "AB bizim güç dengemiz üzerine kurulmuş, siz girdiğiniz zaman Almanya, Fransa dengesi bozulur" yanıtını aldığını söyledi.25-11-2017 21:41

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde partisinin ilçe teşkilatının 4. Olağan Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. 

'TRENDEN İNEN KOLA KOLAY BİNEMEZ'

Konuşmasında AKP'de son dönmede yaşanan "değişim" krizine dair mesajlar veren Çavuşoğlu, "Hiç kimse bu trenden inmediği sürece, bu hizmet kervanının orasında, burasında yer bulur ama trenden inen de bir daha kolay kolay bu trene binemez. Bunu da 17 yılda gördük, kimse davadan daha büyük değildir" dedi.

'BİZ GÜÇLÜ OLMASAYDIK SURİYE DİYE BİR ÜLKE KALMAZDI'

Konuşmasında, silahlandırarak Suriye'ye gönderdikleri cihatçılar aracılığıyla yangın yerine çevirdikleri Suriye'ye değinen Çavuşoğlu, "Bugün biz güçlü olmasaydık, 15 senedir Türkiye'yi inşa etmeseydik, ekonomik krizler ve saire yıkılır giderdik. Yine küllerinden doğan bir millet olurduk ama tüm kazanımlar giderdi. Bugün biz güçlü olmasaydık Suriye diye bir ülke kalmazdı, oradaki ateş bizi de yakardı" diye konuştu.

''NEDİR DERDİNİZ' DİYE SORDUM'

Fransız ve Alman yetkililere kapalı kapılar arkasında "Nedir derdiniz?" diye sorduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "AB bizim güç dengemiz üzerine kurulmuş, siz girdiğiniz zaman Almanya, Fransa dengesi bozulur" yanıtını aldığını belirtti. 

'TÜRKİYE'YE NASIL DAVRANMANIZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENECEKSİNİZ'

Geçtiğimiz günlerde ABD'de bir kongre üyesinin Washington Büyükelçisini arayarak, "Türkiye kim oluyor da Amerikan vatandaşlarına vize uyguluyor?" diye sorduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Büyükelçime 'Sen ne dedin?' dedim, 'Senin bunu anlayabilmen için tarih okuman gerekir dedim' dedi. Türkiye ile ilişkilerinizin sağlıklı yürüyebilmesi için Türkiye'ye nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz, eski alışkanlıklarınızı unutacaksınız." ifadelerini kullandı.