'Çav Bella' paylaşımı sebebiyle tutuklanan Banu Özdemir hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemi

İzmir’de cami hoparlöründen Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan Banu Özdemir hakkında, Özdemir’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.04-06-2020 13:55

İzmir’de cami hoparlöründen Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve 29 Mayıs tarihinde tahliye edilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski İzmir İl Yöneticisi Banu Özdemir hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede Özdemir'in ''videoyu kınaması mümkünken kınamadığı'' gerekçesiyle suç işlediği iddia edilirken, 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Davanın ilk duruşması ise 17 Eylül’de görülecek.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Banu Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi. Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilerin ardından, “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi birçok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu aktarıldı.

'KINAYABİLECEKKEN KINAMADI, BU YÜZDEN SUÇ İŞLEDİ' İDDİASI

İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşıma dair ise “Ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanırken, “Şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. İddianamede Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.