çArşı Davası yeniden görülmeye başlandı: Mahkeme, Gezi Davası ile birleştirmeyi değerlendirecek

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Darbeye teşebbüs’, ‘Terör örgütü kurmak ve yönetmek', ‘Suç örgütü kurmak ve yönetmek', ‘Polise direnmek’, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlarından açılan ve tüm sanıkların beraat ettiği dava, Yargıtay’ın bozma ilamından sonra dün yeniden görüldü.13-07-2021 17:30

İleri Haber

Gezi Direnişi’ne ilişkin ‘çArşı’ grubu üyesi 35 kişinin yargılandığı ve beraat ettiği dava, Yargıtay’ın bozma kararı sonucunda yeniden görüldü. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına karar verirken, Gezi Davası ile birleştirme kararının celse arasına bırakılmasını kararlaştırdı.

2013 Gezi Direnişi’ne ilişkin ‘çArşı’ grubu üyesi 35 kişinin yargılandığı dava 6 yıl önce 29 Aralık 2015 tarihinde karara bağlanmıştı. Mahkeme heyetinin verdiği kararda 35 sanık da tüm suçlamalardan beraat etmişti.

Savcılık, mahkemenin kararını temyiz etmişti. Bunun üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını incelemiş ve 18 Mart 2021 tarihinde yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozmuştu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Darbeye teşebbüs’, ‘Terör örgütü kurmak ve yönetmek', ‘Suç örgütü kurmak ve yönetmek', ‘Polise direnmek’, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlarından açılan ve tüm sanıkların beraat ettiği dava, Yargıtay’ın bozma ilamından sonra dün yeniden görüldü.

MAHKEME 'BOZMA' İLAMINA UYDU

26 sanık ve avukatların katıldığı duruşmada, sanıklar savunmalarını 6 yıl önce yapmış olduklarını ve beraat ettiklerini söyleyerek, mahkemenin, Yargıtay’ın bozma ilamına direnmesini talep ettiler. Mahkeme ise Yargıtay’ın bozma ilamına uydu.

DAVA BİRLEŞTİRİLMESİ GÖRÜLECEK

Duruşma savcısı da Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına ve davanın, 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Gezi Davası dosyası ile birleştirilmesini talep etti. Mahkeme, davaların birleştirilme hususunun celse arasında değerlendirilmesine ve Cumhurbaşkanlığı avukatının katılım talebinin kabulüne karar vererek duruşmayı 8 Ekim’e erteledi.