‘Canavar’ kara delik keşfedildi: Tüm yıldızları gölgede bırakacak türden

Gökbilimciler “Eğer bu canavar Samanyolu galaksisinde olsaydı dünya üzerine yaşam olamazdı” dedikleri, hızla büyüyen devasa bir kara delik keşfetti.21-05-2018 15:14

Foto: Arşiv / NASA

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki (ANU) gökbilimciler, ANU’ya ait Siding Spring Gözlemevi’ndeki SkyMapper teleskobunu kullanarak bilinen evrende en hızlı büyüyen kara deliği keşfetti. Gökbilimciler, Dünya’ya 12 milyar ışık yılı mesafede bulunan kara deliğin güneşin 20 milyar büyüklüğünde olduğunu belirtti.

Araştırma, kara deliğin çok büyük olduğunu ve her iki günde bir güneşlerimizi kendisine çekebilecek güçle bir kitle enerjisine sahip olduğunu, maddeyi dönüştüren enerjileri galaktik bir ölçekte uzaya geri döndürdüğünü ifade ediyor.

‘EĞER BU CANAVAR SAMANYOLU’NUN MERKEZİNDE OLSAYDI…’

ANU Astronomi ve Astrofizik Araştırma Okulu’ndan Dr. Christian Wolf," Bu kara delik o kadar hızlı büyüyor ki, tüm galaksiden binlerce kez daha parlak bir şekilde parlıyor" dedi. İHA’da yer alan habere göre Wolf, "Eğer bu canavar Samanyolu galaksisinin ortasında bulunsaydı, dolunaydan 10 kat daha fazla parlak görünürdü. Gökyüzündeki tüm yıldızları neredeyse gölgede bırakan, inanılmaz parlaklıkta bir iğne ucu kadar bir yıldız gibi görünürdü. Eğer bu canavar Samanyolu’nun merkezinde olsaydı, kendisinden yayılan büyük miktarda x-ışınları ile Dünya üzerinde yaşamı muhtemelen imkansız kılacaktı” dedi.