Çanakkale ve Marmara Adası'nda yangın

Çanakkale'de ve Balıkesir'e bağlı Marmara Adası'ndaki ormanlık alanlarda yangın çıktı. Marmara ilçesinde çıkan ve yerleşim yerlerine de sıçrayan orman yangını yaklaşık 10 saat sonra kontrol altına alınabildi. Marmara Adası’ndaki yangınla ilgili soruşturma kapsamında bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.13-08-2019 11:40

Çanakkale ve Marmara Adası'ndaki ormanlık alanlarda  art arda yangın çıktı. Marmara ilçesinde çıkan ve yerleşim yerlerine de sıçrayan orman yangını yaklaşık 10 saat sonra kontrol altına alındı. Yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, yerleşim yerlerine yakın Marmara Adası Mestanağa mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler yayılarak ormanlık alana sıçradı.

Yangına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözlerle müdahale ediliyor.

60 EV TAHLİYE EDİLDİ

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği belirtildi.

'HELİKOPTER BEKLİYORUZ'

Marmara Adalar Belediyesi Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, NTV canlı yayınına telefonla katılarak yangına ilişkin son bilgileri verdi. 

Rüzgarın şiddetin artması nedeniyle ciddi anlamda bir tehlike olduğunu söyleyen Aksoy, "Yerleşim yerlerine kadar geldi. Elimiz kolumuz bağlı bir şey yapamıyoruz. Saatte 70-80 kilometrelik bir rüzgarla yerleşim yerine ilerliyor. Birkaç otelimiz evimiz yangınla arasında 20-30 metre mesafe kaldı. Helikopter yangın ikmaline gitti. Bir iki helikopter gelecek diye bekliyoruz, büyük bir sıkıntı var. Yangın yerleşim yerlerine dorğu ilerliyor maalesef" diye konuştu.

Yangına müdahale eden tek helikopterin yakıt ikmaline gitmesi nedeniyle şu sıradan havadan müdahale yapılamadığını söyleyen Aksoy, şöyle devam etti:

"Karadan müdahale yapıyoruz. Belediyenin bir tane arazözü yandı. Ensterasan bir rüzgar, tam kontrol altına alınıyor, rüzgar yön değiştirince yeniden alevleniyor. Bize helikopter gelecek deniliyor ama şu anda helikopter bekliyoruz. Manastır mevkiine doğru yangın ilerliyor. Yolun altındaki otele kadar alevler geldi. Çam kozalakları patladığı zaman bomba etkisi yapıyor, metrelerce ilerleyip yangının yayılmasına neden oluyor. Helikopter müdahale etmezse yangın büyüyecek. Oteldeki müşteriler ve bazı yerleşim yerlerindeki vatandaşlar tahliye ediliyor. Çok şiddetli bir rüzgar var. Bir anda alevin yayılması tahmin edilir bir durum değil. Tatil beldesi olduğumuzdan dolayı otellerimiz dolu durumda. Tek noktadan çıktı yangın, bir vatandaş evini temizlerken otları yakması çıktığı tahmin ediliyor. Kozalaklar patlayınca onlarca metre ileride de yangın çıkarmış. Rüzgar önce sağa doğru gidiyordu, son bir saatten bu yana tersine döndü. Yerleşim yerlerine geldi. Manastır'daki otelimiz ve 2-3 evimiz yangınla içiçe. Bu büyük bir yangın, karadan yapacak bir şeyimiz yok. Kesinlikle helikopterin müdahale etmesi gerekiyor."

Yangın 10 saat sonra kontrolaltına alındı.

ÇANAKKALE'DE ORMAN YANGINI

Marmara Adası’ndaki yangının ardından bir yangın haberi de Çanakkale’den geldi.

Alınan bilgiye göre, Biga ilçesinde saat 17.00’de yangın çıktı.

İlçeye bağlı Sarıkaya köyü yakınlarında meydana gelen yangın üzerine bölgeye çok sayıda orman ekibi sevk edildi. 

Bölgeye gönderilen 3 helikopter ve 10 arazöz ile çok sayıda orman işçisi yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Aralıksız sürdürülen çalışmalar sonrası orman yangını kontrol altına alındı.