Can Dündar için istenen hapis cezası belli oldu

MİT tırları davasında yargılanan gazeteci Can Dündar hakkında savcı mütalaasını verirken, Dündar hakkında 35 yıla kadar hapsini talep etti.14-10-2020 14:46

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığı dönemde MİT TIR'larına ilişkin yaptığı haber nedeniyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Can Dündar'ın cezası Yargıtay’ca bozulmuştu. 

Savcı, Can Dündar hakkında yeniden mütaalasını verirken, Dündar'ın 'siyasal veya askeri casusluk' ve 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım' ettiği iddialarıyla 22,5 yıldan 35 yıla kadar hapis talep etti.

14. Ağır Ceza Mahkemesi geçen hafta Can Dündar'ın kaçak sayılmasına hükmetmiş, MİT tırları davasında mahkeme Can Dündar'a gazete ilanıyla çağrı yapılmasına, 15 gün içinde gitmezse kaçak sayılıp tüm mal varlığına el konulmasına karar vermişti.

Kararın ardından sosyal medyada açıklama yapan Can Dündar, "İnsanın asıl 'ev'i yurdudur. Biz 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz. Şu anda her evden daha önemli bu..." demişti.