Can Atalay: Yaşanan hukuksuzlukları hiçbir AKP'li dahi izah edemez

Avukat Can Atalay AKP tarafından yapılan hukuksuz kayyum atamalarını değerlendirdi. Atalay, "Yaşanan hukuksuzlukları hiçbir AKP'li dahi izah edemez" ifadelerini kullandı.19-08-2019 11:28

Volkan Karadede - @VolkanKaradede

Sosyal Haklar Derneği (SHD) Yürütme Kurulu üyesi avukat Can Atalay Diyarbakır, Van ve Mardin'e atanan kayyumlar hakkında İleri Haber'e değerlendirmelerde bulundu. Atalay, "Yaşanan hukuksuzlukları hiçbir AKP'li dahi izah edemez" dedi.

Atalay şu değerlendirmelerde bulundu:

'YAPILAN AÇIKÇA ANAYASA İHLALİDİR'

"Bu durum anlaşıldığı kadarıyla bir kayyum ataması bile değil. Yapılan işlem açıkça Anayasa’nın ihlali niteliğindedir ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Ötesi, o illerde yaşayan yurttaşların, en temel haklarının dahi ihlali niteliğindedir, daha da ötesi, sadece o illerde yaşayan yurttaşların değil tüm Türkiye’deki yurttaşların haklarının ihlali niteliğindedir.

'EĞER AKP KAZANMIYORSA SEÇİM KABUL EDİLMİYOR'

Biz demokrasi sandığa sığmaz diyoruz; fakat AKP demokrasisi eşittir sandık dahi diyemiyoruz. Eğer AKP kazanmıyorsa o seçim kabul edilmiyor, 31 Mart örneğinde görüldüğü gibi ya da aradan dört buçuk ay gibi bir süre geçtikten sonra akla yatkın hiçbir gerekçe olmadan insanlar görevden alınıyor, o illerde yaşayan insanların iradeleri hiçe sayılmaya çalışılıyor.

'SEÇİLMİŞ BAŞKANLARIN GÖREVDEN ALINMASINI HERHANGİ BİR AKP'Lİ İZAH EDEMEZ'

Merak ettiğim için soruyorum, oradaki belediyelerin borçlarının misliyle arttıran kayyumlarla ilgili hiç soruşturma var mı? O kadar israf yapan kamu yöneticileriyle ilgili her hangi bir soruşturma yokken seçilmiş belediye başkanlarının göevden alınmasını herhangi bir AKP’li izah edemez."