Cami saldırısında 51 kişiyi öldüren Tarrant'a ömür boyu hapis cezası

Yeni Zelanda'daki iki farklı cami saldırısında 51 kişiyi öldüren aşırı sağcı Brenton Tarrant'a ömür boyu hapis cezası verildi.27-08-2020 08:09

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi katleden ve 49 kişiyi de yaralayan Brenton Tarrant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Christchurch Yüksek Mahkemesi'nde görülen davanın hüküm duruşmasında cezayı Hakim Cameron Mander, okudu. Mander, Tarrant'ın 51 cinayet, 40 ayrı cinayete teşebbüs ve bir terörizm suçundan hüküm giyerek, şartlı tahliye olmaksızın müebbet hapis cezası aldığını açıkladı.

Dünkü duruşmada kendi savunmasını okumamayı tercih eden Tarrant'ın ifadesi, avukat aracılığıyla okunmuştu. Tarrant, hakkındaki 51'i cinayet, 40'ı cinayete teşebbüs ve 1'i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

NE OLMUŞTU?

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı terörist Brenton Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood Camilerine 15 Mart 2019'da cuma namazında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.

Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1'i Türkiyeli 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2'si Türkiyeli 49 kişi ise yaralanmıştı.