Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sendikalarla yapacağı toplantıya gitmedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sendikalarla yapacağı toplantıya gitmedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek göstergenin gündeme gelmesi beklenen 2021 yılı sonu Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına gitmedi. Bakanlık çağrısıyla organize edilen toplantının iptal edildiği, katılımcılar bir araya geldikten sonra bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek göstergenin gündeme gelmesi beklenen 2021 yılı sonu Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına gitmedi. Salgın ve katılımın çol olması gerekçesiyle ertelenen toplantının, ileri bir tarihte çevrimiçi yapılacağı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, bugün saat 11.30'da yapılması planlanan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı ertelendi. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Genel Başkanı (KESK) Mehmet Bozgeyik ve hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanlarının katıldığı toplantının ertelenmesi şaşkınlık yarattı.

BAKANLIK ÇAĞRI YAPMIŞTI

Sendika temsilcileri toplantıya geldiğinde bakanın katılmayacağını öğrendi. Bakanlığın çağrısıyla yapılan toplantı, katılımcıların kalabalık olması ve salgın koşulları gerekçesiyle ertelendi. Bir dahaki toplantının ne zaman yapılacağı belirlenmezken, çevrimiçi yapılacağı aktarıldı. Toplantıda özellikle 3600 ek gösterge talebinin gündeme gelmesi bekleniyordu.

KESK'TEN AÇIKLAMA

KESK tarafından yapılan açıklamada, toplantının tek taraflı ertelendiği belirtildi. Ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde bu toplantının keyfi bir şekilde ertelenmesinin doğru olmadığı ifade edilen açıklamada, "Yasal olarak bu ay içerisinde yapılması gereken KPDK toplantısının bir an önce yapılmasını istiyoruz. Konfederasyonumuz her platformda ve şartlarda kamu emekçilerinin sorunlarının çözümü için mücadelesini sürdürecektir" denildi.