California tarihinin en büyük yangınlarından biriyle karşı karşıya: 100 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı

ABD'de sıcak hava dalgasının da etkisiyle başlayan orman yangınları, ülke tarihinin en büyük yangınlarından birine dönüştü.23-08-2020 10:41

ABD'nin California eyaleti tarihinin en büyük orman yangınlarından birini yaşıyor. Sıcak hava dalgasının etkisinde kalan California eyaletinde, düşen yıldırımlarla alevlenen yangınlarda 6 kişi hayatını kayberken, 100 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı. California İtfaiye Bölge Şefi Shan Jones yaptığı açıklamada "Hava durumu tahminleri yangınlarla ilgili lehimize değil" dedi.

California Valisi Gavin Newsom ise yangınların 7 gün içinde 991 bin akreden daha fazla alanda etkili olduğunu söyledi ve diğer eyaletler ve ülkelerden yardım talep edildiğini söyledi. Newsom, "Uzun yıllardır buna benzer bir şey yaşamadık" dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumartesi günü itibariyle eyalette 560 noktada orman yangını çıktı. Bazıları küçük yangınlar olurken büyük hasar yaratanlar da oldu. 3 yangın kümesi ormanları, şarap bölgesindeki kırsal alanları ve San Francisco Körfez Bölgesi'ni tahrip etti. Yangınların yeni tip Koronavirüs salgını sürerken sağlık sistemini bir kez daha baskı altına aldığı belirtildi.