Büyükelçilik Saldırganlarının İfadesi Ortaya Çıktı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne ateş açan sabıkalı Çelikten ve Gündaş’ın ifadeleri ortaya çıktı. Bu arada saldırıya ilişkin dosya TEM'den Asayiş'e geçti.22-08-2018 09:03

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne 6 el ateş eden, adam yaralama gibi 3 ayrı suçtan sabıkası bulunan, cezaevinden firar ettiği için de aranan Ahmet Çelikten ile taksirle yaralama, uyuşturucu, tehdit, oto hırsızlığı, kasten yaralama gibi 6 suçtan sabıkası bulunan arkadaşı Osman Gündaş’ın sorgusu devam ediyor.

DOSYA TEM'DEN ASAYİŞ’E GEÇTİ

Soruşturmayı artık Terörle Mücadele yerine Asayiş Şube Müdürlüğü yürütüyor. Hürriyet’in aktardığı habere göre Çelikten ve Gündaş’ın herhangi bir örgütle bağlantıları belirlenemedi. İstihbarat birimleri, saldırganların ‘kaos ve provokasyon’ yapmak için birilerinden talimat alıp almadığı ve bağlantılarının bulunup bulunmadığını araştırırken, şu ana kadar bu yönde bir bulguya ulaşılamadığı bildirildi. Saldırganların cep telefonları ile sosyal medya hesapları incelemeye alınırken, buradaki bağlantıları da inceleniyor.

‘AZMETTİREN KİMSE YOK’

Saldırıda kullanılan 9 mm çapındaki ruhsatsız tabanca, başka olaylarda da kullanılıp kullanılmadığının belirlenmesi için kriminal laboratuvara gönderildi. Saldırganlardan Ahmet Çelikten’in elçiliğe ateş açtığı, Osman Gündaş’ın ise aracı kullandığı belirlendi. Şüphelilerin kaçtıkları 06 BDP 502 aracın da Gündaş’a ait olduğu saptandı.

‘SİNİRLENDİM ATEŞ ETTİM’

Elçilik binasına ateş eden saldırgan Çelikten ilk ifadesinde şunları söyledi:

 “Osman’ı arayıp buluştuk. Ardından arabasıyla dolaşıp araçta alkol almaya başladık. Son dönemde dolarda yaşanan kriz, ABD’nin Türkiye’ye yönelik tehditleri, ABD Başkanı’nın açıklamaları konusunda konuşuyorduk. Alkolün etkisiyle de sinirlenip böyle bir eylem yapmaya karar verdik. Araçta alkol almaya devam ederken elçilik binasının önünden geçerken ateş etmeye karar verdim. Yönlendiren, talimat veren, azmettiren kimse yok. Son dönemde yaşananlara sinirlenerek kendim böyle bir olay yapmaya karar verdim.” Sorguları devam eden Çelikten ve Gündaş’ın bugün adliyeye sevk edileceği öğrenildi.