'Büyük Selçuklu' dizisinin set-dekor işçileri çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı

TRT 1'de yayınlanan 'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisinin set-dekor işçileri maruz kaldıkları kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı.24-09-2020 15:56

TRT 1'de yayınlanmaya başlayan 'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisinde set-dekor işçileri kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bıraktı. Çalışma koşulları iyileştirilip ödemeleri yapılana kadar eyleme devam edeceğini duyuran işçiler, 24 saat çalışmaya zorlandıklarını ve mobbinge maruz kaldıklarını belirtti.

Set çalışanları yaptıkları açıklamada şu sözlere yer verdi:

“28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor. 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor. Giyinme odaları hijyenden uzak. Bunlara rağmen çalışmaya devam edip Kovid-19 sürecinin getirmiş olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye uğraşan set-dekor işçilerine haftalık yapılması gereken ödemelerde üç aydan beri sürekli aksamalar yaşanmıştır. Bu aksamalar beş haftadır ödemelerin hiç yapılmadığı bir duruma gelmiştir. Set-dekor işçileri 23 Eylül Çarşamba günü saat 17.00’de almaları gereken 5 haftalık ödemelerini alamadıkların için iş bırakma eylemine başlamıştır. Set-dekor işçileri çalışma koşullarının iyileştirilip, ödemelerini alana kadar eylemlerini devam ettirme konusunda sonuna kadar ısrarcı olacaklardır.”

'PARAMIZ YATMIYOR, 24 SAAT ÇALIŞMAYA ZORLANIYORUZ'

Gazete Duvar'ın haberine göre set-dekor işçileri maruz kaldıkları durumu "24 saat çalışmaya zorlanıyoruz. Büyük bir mobbing yapılıyor. Zorunlu mesailer var, yemekler çok kötü" diyerek açıklarken, şunları da ekledi:

“Uzun süredir yapılmayan ödemeler vardı. Bu ödemelerle ilgili geçen hafta bir iş bırakma eylemimiz olmuştu, daha sonra paralarımızın haftalık olarak her salı yatacağı bildirildi. Fakat dün itibariyle paralar tekrar yatmayınca işi bıraktık. Dün 5’te herkes evlerine döndü, bu sabah tekrar geldik. Şu an itibariyle iş bırakmış durumdayız”

NE OLMUŞTU?

Son dönemde TRT yapımlarında set emekçilerine yönelik mobbing ve adaletsizlikler pek çok defa kamuoyunda gündeme geliyor. Geçen günlerde Masumlar Apartmanı'nın kamera arkasında set emekçilerinin maruz kaldığı kötü koşullar gündeme gelmişti.