Bütçe görüşmeleri yarın başlıyor

TBMM’de 12 gün sürecek 2020 bütçe görüşmeleri yarın başlıyor.08-12-2019 15:27

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, yarın saat 12.00’de 2020 bütçesi görüşmelerine başlayacak. Görüşmeler 20 Aralık’ta son bulacak.

Kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesapları üzerindeki görüşmelerin sekiz turda tamamlanması, kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesaplarının görüşülme günlerini belirten programın TBMM Başkanlığı'nca bastırılarak duyurulması, turların bitiminden sonra Bütçe Kanunu Teklifi ve Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin maddelerinin oylanması öngörüldü.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN İLK BÜTÇESİ

2020 bütçesi; aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hazırlanan ilk bütçe olacak. 2020 bütçesinin tümü üzerinde yapılacak görüşmelerde siyasi parti grupları adına konuşmalar yapılacak. Gruplar adına konuşmalar sandalye sayısı en az olan partiden başlayacak. İYİ Parti Grubu adına Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, MHP Grubu adına grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül, HDP grubu adına eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli, CHP Grubu adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, AKP grubu adına Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan konuşacak.