‘Bush beni 16 yaşımdayken taciz etmişti'

ABD’de bir kadın 16 yaşındayken eski ABD Başkanı George HW Bush tarafından istismar edildiğini açıkladı.14-11-2017 07:04

ABD, Hollywood oyuncusu Kevin Spacey’in 14 yaşında bir çocuğa istismar skandalıyla çalkalanırken, Time dergisine konuşan Rosyln Corrigan adlı kadının, eski başkan George W. Bush'un babasının kendisini istismar ettiğini söylemesiyle gündeme oturdu.

Corrigan, istismarın Teksas eyaletinde, babasının da aralarında bulunduğu CIA çalışanları ile baba Bush'un toplantısı sırasında yaşandığını anlattı. Annesiyle birlikte Bush'un yanında fotoğraf çekimi için poz verdiklerini anlatan Corrigan, "Tam fotoğraf çekimi sırasında elini belimden aşağı kaydırdı ve kalçamı sıktı. Fotoğrafta da görülebileceği gibi ağzım açık kalmıştı" dedi.

“SADECE BİR ÇOCUKTUM”

BBC Türkçe’de yer alan habere göre "Tam anlamıyla dehşete kapılmıştım… Hiçbir şey yapamadım" diyen Corrigan, "Sadece bir çocuktum" diyerek yaşadıklarını anlattı. Corrigan, "Bir genç kız eski ABD başkanına ne diyebilirdi ki? 'Hey dostum bana öyle dokunamazsın' mı diyecektim?” ifadeleriyle mağduriyetini dile getirdi.

Söz konusu fotoğraf çekimi sırasında Bush’un 79 yaşında olduğu, söz konusu suçlamanın, baba Bush'a bugüne kadar yöneltilen altıncı cinsel istismar suçlaması olduğu öğrenildi.

SÖZCÜSÜ DOĞRULADI, ÇİRKİN ŞEKİLDE SAVUNDU

Baba Bush'un sözcüsü Jim McGrath, eski ABD Başkanının bazı kadınlara uygunsuz biçimde dokunduğunu doğrulayarak, istismarı, "Kimseye bilinçli bir şekilde acı yaşatmak istemiyordu. Fotoğraf çekimi sırasında incittiği herkesten özür diliyor. Zaman zaman kadınların kalçalarına dokunurdu. Bunu iyi niyetli bir davranış olarak yaptığını düşünürdü” ifadeleriyle çirkin şekilde savundu. McGrath ayrıca, baba Bush'un tekerlekli sandalye kullandığı için fotoğraf çekimlerinde yanında duran kişilerin bellerinin alt kısmını kavrayabildiğini de öne sürdü. Ancak Rosylin Corrigan ile çektirdiği fotoğrafta baba Bush'un ayakta durduğu görülüyor.

Corrigan, 'tekerlekli sandalye mazeretinin' kendisini öfkelendirdiğini belirterek "Bu bunak, yaşlı adam taktikleri tamamen yalan… Bana 'Adam yaşlı. Ne yaptığını bilmiyor' dediklerinde kontrolümü kaybedip ağlamaya başlıyorum" dedi.

Ekim ayında da birçok kadın, fotoğraf çekimleri esnasında baba Bush'un benzer davranışlar sergilediğini söylemiş ve hikâyelerini basınla paylaşmıştı.

George HW Bush, ABD başkanı olmadan önce CIA Başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Christina Baker Kline (solda) eşiyle birlikte Bush'un yanında poz verirken tacize uğradığını söylemişti.