Prof. Dr. Mustafa Sarı: Karadeniz'de, Ege'de ve Akdeniz'de müsilaj görme ihtimalimiz hep var

Prof. Dr. Mustafa Sarı: Karadeniz'de, Ege'de ve Akdeniz'de müsilaj görme ihtimalimiz hep var

Geçen yaz Marmara Denizi yüzeyinde oluşturduğu görüntü ile panik yaratan müsilaj sorunu hala devam ediyor. Prof. Dr. Mustafa Sarı, Bakan Murat Kurum'un aksine müsilaj tehlikesinin sürdüğünü belirtirken, "Önümüzdeki yıllarda Karadeniz’de de, Ege’de de, Akdeniz’de de müsilajı görme ihtimalimiz hep var" sözleriyle de uyardı.

Geçen yaz Marmara Denizi’nde dip yapısının yüzeye vurmasıyla ortaya çıkan müsilaj uzun süre tartışmalara konu olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise 14 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada müsilaj sorununun sona erdiğini belirtmişti.

Bakan Kurum'un aksine uzmanlar ise yüzeyden temizlenen müsilajın etkisinin denizlerde sürdüğü konusunda uyarılarına devam ediyor.

Bandırma’da düzenlenen müsilaj konulu toplantıda konuşan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilajın, geçen yıl nisan ayında yüzeye çıkmış olsa da, aslında kasım ayından itibaren Marmara Denizi’nin her tarafında etkili olduğunu söyledi.

'TEHLİKE BİTMEDİ'

Prof. Dr. Sarı, şunları söyledi:

"Şu an için söyleyebiliriz ki, henüz su kolonunda kitlesel anlamda oluşmuş bir müsilajdan bahsetmiyoruz. Dipte geçen yıl oluşmuş, dibe çökmüş, parçalanması devam eden müsilaj çamuru, ince müsilaj çamuru devam ediyor. Lakin suda aşırı alg çoğalması var. 8-22 metre aralığında görüş çok düştü. İzliyoruz, izlemeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki iklim şartları da biraz daha soğuk giderse, denizdeki sirkülasyonlar artabilirse müsilaj oluşumunda negatif bir etkiye sahip olacak. Müsilaj oluşumu Marmara’yı yoğun bir şekilde esir almadan belki bu yılı atlatabiliriz. Lakin tehlike geçmedi, tehlike büyük ve bu tehlikeyi izlemeye, yakından takip etmeye bilimsel olarak devam ediyoruz. Kamuoyunun müsilaj konusundaki hassasiyetini biliyorum."

'KARADENİZ'DE, AKDENİZ'DE VE EGE'DE MÜSİLAJ GÖRME İHTİMALİMİZ VAR'

Toplantıda, gazetecilerin "Diğer denizlerde müsilaj tehlikesi var mı?" sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilajın, 1720’li yıllardan itibaren, bilim dünyası tarafından bilinen ekolojik bir olay olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bu doğal ekolojik olay. Denizlerin hepsinde görülebilir. Marmara Denizi’nde çok yoğun şekilde şu an görülüyor. 2007-2008 senesinde bu yoğunlukta Adriyatik Denizi’nde karşımıza çıktı. Önümüzdeki yıllarda Karadeniz’de de, Ege’de de, Akdeniz’de de müsilajı görme ihtimalimiz hep var. Bu iklim değişikliği o kadar büyük bir etki ki, eğer biz denizlerin kirlilik yükünü azaltmazsak ilkim değişikliğine bağlı yüzey sıcaklıklarındaki artış devam ediyor ve yükselir vaziyette. Nasıl ki şu an müsilaj yüzünden Marmara’da bir farkındalık oluştu, bir eylem planı yapıldı. Bu eylem planıyla tedbirler almaya çalışıyoruz. ‘az uyguladık, çok uyguladık’ ama, bir farkındalıkla yola çıktık. Uzun vadede bu farkındalığın artacağını düşünüyoruz. Aynı şeyi Karadeniz, Ege, Akdeniz için yapmamız lazım. Belki Marmara kadar ilk etapta Ege’de, Akdeniz’de, Karadeniz’de bu yoğunlukta bir müsilaj görmeyiz ama bölgesel olarak, lokal olarak kapalı koy ve körfezlerde ortaya çıkabilir, bu mümkündür. Ama Marmara Denizi’nde bunun olasılığı çok daha yüksek. Önümüzdeki yıllarda müsilajın tekrar etme olasılığı çok daha yüksek."