Bursa'da ırkçı saldırı: 17 yaşındaki Suriyeli çocuk hayatını kaybetti

Önceki akşam saatlerinde gerçekleşen ırkçı saldırı sonucu hastaneye kaldırılan mülteci Acan tedaviye alındı. Ancak başına aldığı darbenin şiddetinden kaynaklı olarak beyin kanaması geçirdiği belirtilen 17 yaşındaki genç, sabaha doğru saat üç sularında yaşamını yitirdi.17-07-2020 11:37

Bursa yaşadığı ırkçı saldırı sonucu kafasından yaralanan 17 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Hamza Acan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Hamza'nın babası ise oğlu için adalet istedi.

multecimedyası.org’da Halid Abdo imzasıyla yer alan habere göre, Bursa’nın Gürsu ilçesinde çarşamba günleri kurulan pazarda çalışan Suriyeli sığınmacı Hamza Acan satıcılardan aldığı sebzenin kalitesine itiraz ettiği için önce Suriyeli sığınmacı bir kadına sonra tüm Suriyeli sığınmacılara hakaretler savuran satıcılarla konuşmaya çalıştı ancak satıcılar Hamza’ya saldırdı ve kafasından yaraladı.

Önceki akşam saatlerinde gerçekleşen ırkçı saldırı sonucu hastaneye kaldırılan mülteci Acan tedaviye alındı. Ancak başına aldığı darbenin şiddetinden kaynaklı olarak beyin kanaması geçirdiği belirtilen 17 yaşındaki genç, sabaha doğru saat üç sularında yaşamını yitirdi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden saldırı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Acan’a saldıranların gözaltında olup olmadığı öğrenilemedi.

2003 doğumlu olan Suriyeli sığınmacı Hamza Acan, 8 yıl önce Suriye’nin İdlib kentine yönelik saldırılardan kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Acan ailesi Bursa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde kayıtlı ve geçici koruma statüsüne sahip.

BABA ADALET İSTİYOR

Hamza Acan’ın babası ise oğlu için adalet istedi. Saldırganların önce Suriyeli kadına ardından tüm Suriyelilere hakaret ettiğini duyunca oğlu Hamza’nın tepki verdiğini anlatan baba, saldırı sırasında Hamza’nın kafasından taşla ve bıçakala yaralandığını dile getirdi.