Bursa'da 3 ayrı düğünde 42 koronavirüs vakası

Bursa İl Sağlık Müdürü'nün yaptığı açıklamaya göre geçen haftalarda 3 ayrı düğüne katılan toplam 42 kişide Covid-19 testi pozitif çıkarken hastalarla temas eden 150 kişi ise takibe alındı.24-08-2020 22:49

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin bir kısmının kaldırılmasıyla birlikte belirli kurallar çerçevesinde düğün, nişan gibi törenler düzenlenmesi hakkındaki yasak kaldırılmıştı. Bununla birlikte son dönemde yeni vaka sayılarında görülen artış aynı zamanda sosyal mesafe ve maske kurallarına da uyulmadığını kanıtlar nitelikte. Son olarak Bursa'da son iki haftada düzenlenen düğünlerde 42 davetlinin koronavirüs testi pozitif sonuçlandı, durumu Bursa İl Sağlık Müdürü Halim Ömer Kaşıkçı yazılı açıklamasında şu sözlerle özetledi:

"Üç ayrı düğün cemiyetine katılan, toplamda 5 kişide koronavirüs belirtilerinin başlaması üzerine yapılan testler pozitif çıktı. Filyasyon ekiplerimiz düğüne katılanları tespit ederek tek tek iletişime geçti. Maalesef yapılan testler sonucunda 42 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Ayrıca üç cemiyetten yaklaşık 150 vatandaşımızın da şu an temaslı olarak takipleri yapılıyor. Yapılan tüm uyarılara rağmen, bazı vatandaşlarımızın 14 gün izolasyon kurallarına uymadığı, çarşı pazara gittiği hatta düğün, sünnet, nişan gibi etkinliklere katıldıklarını ve pek çok kişiye hastalığı bulaştırdıklarını görüyoruz.

Vatandaşlarımızdan ricamız izolasyonda takip edilen veya semptomları görülmeye başlayan kişilerin mutlaka izolasyon kurallarına uymaları, kesinlikle maske, sosyal mesafe ve temizlikten taviz vermemeleridir. Özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı bulunan kişiler yüksek risk grubunda yer aldıkları için bu dönemde olabildiğince dışarıya daha az çıkmalılar. Virüsün özellikle kalabalık ve maskesiz ortamları sevdiğini unutmayalım."