Bulgaristan, sığınmacı geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına 350 asker gönderildiğini açıkladı

Bulgaristan, sığınmacı geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına 350 asker gönderildiğini açıkladı

Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov, yasa dışı geçişlere karşı önlemleri artırmak amacıyla Türkiye sınırına 350 asker gönderildiğini açıkladı.

Bulgaristan göç akını nedeniyle Türkiye sınırına 350 asker gönderdiğini ve bu askerlerin yasa dışı geçişleri engellemek için sınırda görev yapan güvenlik güçlerine destek olacağını açıkladı.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov bTV kanalına yaptığı açıklamada Türkiye sınırından Bulgaristan'a yasa dışı sığınmacı geçişlerini engellemek için sınır polisine destek olmak üzere 350 asker gönderdiklerini açıkladı. Panayotov sınıra 350 asker haricinde 40 parça ekipman da gönderildiğini söyledi.

 

YASA DIŞI GEÇİŞLER ARTTI

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı'na göre bu yılın ilk 9 ayında 6 bin 500'den fazla kişi yasa dışı olarak Türkiye sınırından Bulgaristan'a geçti. Bu rakamın 2020 yılındaki geçişlerin 3 katı olduğu belirtildi.

Bulgaristan, Afganistan ve Ortadoğu'dan gelenlerin Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişindeki ana göç yollarından biri ve Avrupa Birliği'nin (AB) sınırı. Türkiye ile arasında 259 kilometrelik bazı noktalarında zarar görmüş olan dikentli telden bir çit var. Bulgaristan Parlamentosu, ağustos ayında 400 ila 700 askeri Yunanistan ve Türkiye sınırına çit örmeye yardım etmeleri için göndermişti.     

Bulgaristan en yoksul AB ülkesi konumunda bulunuyor ve şimdiye kadar yüksek sayıda göçmen kabul etmedi.