Bülent Şık hakkında ertelemesiz 1 yıl 3 ay hapis

Sağlık Bakanlığı’nın halktan gizlediği kanser raporunu bir yazı dizisiyle halka duyurduğu gerekçesiyle 12 yıla kadar hapsi istenen bilim insanı Bülent Şık hakkında açılan davada “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.27-09-2019 08:21

Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyundan gizlediği kanser raporunu kamuoyuna açıkladığı için yargılanan Gıda Mühendisi Bülent Şık'ın davasında karar duruşması dün görüldü. Yasaklanan bilgileri temin etmek ve açıklamak suçlamalarından beraat eden Bülent Şık, göreve ilişkin bilgilerin açıklanması suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bülent Şık hükmün geri bırakılmasını kabul etmedi. Şık, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın bireysel tercihlerden ziyade yaşadığımız çevre ile ilgili olduğunu savunmasında vurgularken çocuklarda riskin 10 kat fazla olduğunu ifade etti.

Bülent Şık, savunmasında "Bir kamu kurumu olan bakanlık, böylesine geniş bir kamu kesimince dile getirilen bir talebi nasıl sessizlikle karşılar anlamak güç. Sessiz kalması Sağlık Bakanlığı'nın işlediği suçu büyütüyor. Toksik ve kanserojen kimyasallardan kaynaklanan çevre kirliliği başta çocuklar olmak üzere, insan ve doğal hayatın sağlığına yönelik olarak ciddi bir risk oluşturur ve bu riski bertaraf etmek için ilgili kamu kurumlarının gereken tedbir ve güvenlik önlemlerini alma yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülüğü yerine getirmemek, (ceza yasasında böyle bir suç tanımı var mı bilemiyorum ama) açıkça ve bilinçli bir şekilde insanları tehlikeye atma suçunu işlemek olarak görülmelidir. Ben bu suçu işlemedim, o nedenle beraatımı talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bülent Şık'ın savunmasından sonra avukat Can Atalay söz aldı. Atalay, müvekkilinin ekolojik yıkımdan bahsettiğini vurgulayarak, "Sadece biz değil tüm dünya kamuoyunun gündemi bu” dedi. Atalay "Bülent Şık, nitelikli bir vatandaşlık ödevi uygulamasında bulunmuştur. Bunu, sizin ya da benim bilemeyeceğimiz teknikleri kullanarak, tespitler yaparak gerçekleştirmiştir. Kamu idaresi görevlileri hangi fabrikanın nehirlere atık su akıttığını, hangi yasak pestisitlerin kullanıldığını biliyor. Gereğini yerine getirmiyorlarsa suçu burada aramak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Evrensel'de yer alan habere göre mahkeme heyeti, Bülent Şık'ın "yasaklanan bilgileri temin etmek ve açıklamak" suçlamalarından beraatine karar verdi. Şık, "Göreve ilişkin bilgilerin açıklanması" suçlamasından ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bülent Şık hükmün geri bırakılmasını kabul etmedi.