Bülent Arınç'tan, Ahmet Türk ve Kaftancıoğlu hakkında dikkat çeken açıklamalar

Katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin konulara değinen Arınç, Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezayla ilgili "İfade özgürlüğüne saygı duymalıyız" derken, Ahmet Türk ile ilgili ise "Bu kişinin terörle alakası yoktur" dedi.09-09-2019 18:38

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezası ve kayyum darbesiyle Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk ile ilgili konuşan AKP’li Bülent Arınç, Kaftancıoğlu’na verilen ceza hakkında, "Kaftancıoğlu'nu sevmiyor olabiliriz. Seçimi kazandı bir kahraman haline getirdiler. Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum. Ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" derken, Türk ile ilgili ise Bu kişinin terörle alakası yoktur. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir" İfadelerini kullandı.

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi AKP’li Bülent Arınç, Habertürk'te yayımlanan programa konuk oldu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasıyla ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Arınç, "Kaftancıoğlu'nu sevmiyor olabiliriz. Seçimi kazandı bir kahraman haline getirdiler. Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum. Ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" dedi.

‘BUNA NASIL BAKMAK LAZIM’

Kaftancıoğlu'nu sevmediğini, beğenmediğini, yazdıklarına katılmadığını belirten Arınç, "Bunlardan dolayı ceza verilecek olacak, ben bir hukukçuyum, bu mesajlar toplumu infiale sürükleyecek olsa, 2013'te bir soruşturma açardı savcılarımız. Ama üzerinden 6 yıl geçtikten sonra dava açılıp hemen 2-3 celsede karar veriliyorsa buna nasıl bakmak lazım?"  ifadelerini kullandı.

‘AHMET TÜRK’ÜN TERÖRLE ALAKASI YOKTUR’

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yapılan kayyum darbelerine de değinen Arınç, kayyum kararlarının yasal olduğunu söyledi.

Arınç şu ifadeleri kullandı:

"Ben sadece Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk'ün benim üzerimdeki hakkı şudur. Bu kişinin terörle alakası yoktur. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir."