Bülent Arınç, damadı için Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'na karşı: 'Önyargılısınız'

Arınç, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a verdiği yanıtta, "Açıklamalarınız her haliyle yanlıştır. Hukuk kurallarına ve etik kurallara aykırıdır" ifadelerini kullandı.01-01-2020 11:01

AKP’li Bülent Arınç,  'FETÖ’den yargılanan damadı Ekrem Yeter’in dosyasına ilişkin beraat kararına itiraz ettiklerini ve bozulacağını düşündüğünü dile getiren Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yanıt verdi. Kocaman'ın duruşma savcısına baskı yaparak kararı istinafa gitmesini talep ettiğini ifade etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman yargıdaki 'FETÖ' davalarıyla ilgili dün (31 Aralık) dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kocaman, şu an Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olan eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı AKP’li Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in 'FETÖ'den yargılandığı davada beraat almasına ilişkin, "Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Karara itiraz ettik" şeklinde konuştu.

ARINÇ’TAN ‘ÖNYARGI’ AÇIKLAMASI

Bülent Arınç ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın dünkü sözlerine ilişkin bugün bir yanıt verdi. TBMM antetli kağıt kullanan Arınç açıklamasında, "Mahkeme oy birliğiyle beraat kararı verdi. Buna çok kızdınız ve Duruşma savcısına baskı yaparak istinafa götürdünüz. Şimdi de, ‘İstinafta gerekeni yapacağım. Göreceksiniz karar bozulacak, lamı cimi yok’ diyorsunuz. Önyargılı olduğunu belli ediyorsunuz" ifadelerini kullandı.

"Açıklamalarınız her haliyle yanlıştır. Hukuk kurallarına ve etik kurallara aykırıdır" diyen Arınç, "Bunu ve buna benzer açıklamalar sebebiyle kamuoyunda yargıya güven neredeyse yüzde 30'ların altına düştü. Bunu iyileştirmek adına Sayın Adalet Bakanı'nın ve Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun olağanüstü çabalarını saygıyla destekliyorum" sözlerini kaydetti.