Buldan’dan kayyımlara: 'Tayyip bey sizi bekliyor, size toplu açılış töreni yapacak'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van’da 8 Mart mitinginde açıklamalarda bulundu.08-03-2019 15:34

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, doğu ve güneydoğu bölgelerindeki belediyelere atanan kayyımlara "Bugünden itibaren hiç 31 Mart’ı beklemeyin, biletinizi kesin, Ankara’ya gidin. Tayyip bey sizi bekliyor, size toplu açılış töreni yapacak. Bütün kayyımları yanına toplayacak. Ama 'o kayyımları ben atamadım, birileri atadı' derse de sakın şaşırmayın" ifadeleriyle seslendi.

Van’da 8 Mart mitingine katılan Buldan'ın açıklamaları şöyle:

17 yıldır aynı yalanla yaşamaya çalışıyorlar. Halkımız 31 Mart’ta sandıklarda AKP ve MHP ortağına öyle bir ders verecek ki o dersten öyle utanacaklar ki. Değerli anneler, sevgili yoldaşlarım bu ülkede her şeyin teminatı kadınlardır, barışın demokrasinin, özgürlüklerin teminatı kadınlardır. Savaş ve çatışmalı ortamın kararını erkek alır, barış her zaman kadınlarla ve onların girişimiyle gelmiştir. İşte onun için Sevgili Leyla Güven tam 121 gündür bedenini açlığa yatırdı. “Bu ülkeye barış ve demokrasi gelsin, Kürt sorunu çözülsün İmralı’da tecrit son bulsun diye” 121 gündür bedenini açlığa yatırdı. 

'PILINIZI PIRTINIZI TOPLAYIN'

Biz buradan halkın iradesini gasp eden kayyımlara çağrı yapıyoruz. Bugünden itibaren hiç 31 Mart’ı beklemeyin, biletinizi kesin, Ankara’ya gidin. Tayyip bey sizi bekliyor, size toplu açılış töreni yapacak. Bütün kayyımları yanına toplayacak. Ama "o kayyımları ben atamadım, birileri atadı" derse de sakın şaşırmayın. Çünkü bugün söylediğini yarın inkar eden bir zihniyet var. Yarın öbür gün o kayyımlar cezaevine de gidebilir. Çünkü Tayyip kendisi ile kol kola gidenleri cezaevine gönderdi. Kayyımları da gönderirse kimse şaşırmasın. Çünkü bunların siyaseti bu. O yüzden kayyımlara çağrı yapıyoruz, pılınızı pırtınızı toplayın ve şimdiden o belediyeleri terk edin. Oraya Van halkının iradesi gelecek. Onlarla hizmet gelecek. Van halkı yeniden hizmetle tanışacak. 

'AKP’NİN TABELASINI DA ALIP GİTSİNLER'

Evet 31 Mart halkımızın gerçek anlamda bahara kavuşacağı bir tarihtir. 31 Mart'ta bir temizlik var. Hani evlerde bahar temizliği yapılır ya, bizde 31 Mart’ta belediyelerdeki kayyımları temizleyeceğiz. Bu temizlik kayyımların gidişiyle AKP ve MHP’nin tabela partisi olması ile olacak. O kayyımlar giderken AKP’nin tabelasını da alıp gitsinler.