Buldan: Kayyumlar Erdoğan'ın kıraathanesinde kek yiyerek çay içecekler

HDP Eş Başkanı, "Kayyumları göndereceğimiz yer Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı kıraathaneler olacak" dedi.20-06-2018 19:52

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin Batman mitinginde, AKP'nin 4 gün sonra iktidarı kaybedeceğini söyleyerek  "İlk seçimlerde kayyumları göndereceğimiz yer Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı kıraathaneler olacak. O kayyumlar kıraathanelerde kayyumluk yapıp, kek yiyip, çay içecekler" dedi.

Buldan on binlerin katıldığı Batman mitingindeki konuşmasında AKP'li vekil adayının yakınları tarafından öldürülen esnafların otopsi raporuna da değinerek, "Bugün adli tıp raporu bizim haklılığımızı ortaya koydu. Bunun hesabını soracağız, AKP'yi sandığa gömeceğiz" dedi. Buldan'ın konuşmasının tamamı şöyle:

'SURUÇ’TA YAŞANANLAR AKP’NİN NE KADAR SIKIŞTIĞININ KANITI'

Bizler tarihimiz boyunca çok büyük acılara, zalimliklere tanıklık ettik. Tıpkı Roboski gibi, Afrin gibi, Suruç gibi. Bu ülkenin tarihi, katliamlarla dolu. En son Suruç’ta bir arife günü, insanlar oruçluyken, insanlarımızı hastane köşelerinde boğazlarını keserek katlettiler. Bugün adli tıp raporu bir kez daha bizim haklılığımızı, gerçeği ortaya koydu. Bir insanımız 17 ayrı bıçakla darbe aldı. Ve yaşamını yitirdi. Bir insanımız defalarca kurşunlanarak katledildi.
Suruç’ta yaşananlar, Urfa’da yaşananlar HDP’nin büyüdüğünü gören, moralini gören AKP hükümetinin ne kadar da sıkıştığının kanıtıdır. Ancak halkımız bu zulmü, bu tür katliamları unutmaz. Bunun hesabını seçim sandıklarında soracağız, AKP’yi sandığa gömeceğiz.

'DEMİRTAŞ’IN SİZİN GİBİ AYAKKABI KUTULARI YOK'

AKP’nin bu ülkeyi yönettiği 16 yılda, acılar katlanarak devam etti. Bu ülkeye ölümden, zulümden, acıdan başka hiçbir şey getirmeyen AKP, HDP ve Selahattin Demirtaş’ı 25 Haziran’da karşısında görecek. Yaptıkları tek bir şey var. HDP ve sevgili Selahattin Demirtaş’a iftira atmak. Çamur at izi kalsın anlayışıyla her gün bir yalanla meydanlarda dolaşan Recep Tayyip Erdoğan, en son dün Selahattin Demirtaş ile ilgili şunu söyledi: “Bu parti bu kadar fukara mı ki cezaevinde olan birinden başka aday bulamadı mı”. Selahattin Demirtaş’ın sizin gibi ayakkabı kutuları yok, Selahattin Demirtaş’ın hanları, sarayları yok. Selahattin Demirtaş, sizler gibi dünyaya saraylardan bakmıyor. Onun bir tek sazı var, türküsü var. Onun halkı var, Batmanlısı var, Amedlisi var, Hakkarilisi var. Ege’de, Marmara’da, Trakya’da kendisine gönülden bağlı yoldaşları var. Onun sizinle arasındaki fark bu. Ama evet, halkımız yoksul; bu fakirliğin yanında bu dünyanın en büyük zenginliği o kadar gönül yoldaşlığı var. Biz fakiriz, biz kadınız, biz genciz ama onurluyuz. Sizler gibi ezik değiliz.

'SADECE 4 GÜNLERİ KALDI'

Bize her gün bir iftira atan, her gün bir yalan söyleyen, AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a en büyük dersi Batman halkı verecek. Bunu kendi geleceğimiz için yapacağız. Biz Batman halkının yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Esnafın, işçinin, çiftçinin yaşadığı sorunlarını biliyoruz. Ama onların halkın sorunlarıyla ilgilendiği yok. Halkımızın ne yaşadığı onların umurunda değil. Onların tek derdi, kendi geleceklerini korumak. Kendi yandaşlarının cebini doldurmak. Artık sayılı günleri kaldı. Sadece 4 günleri kaldı. 25 Haziran’da onlara güle güle diyeceğiz.

'ÇÖZÜM OLACAK AMA SİZ GÖRMEYECEKSİNİZ'

Batman, barıştan, kardeşlikten, sevgiden yana olan bir halktır. Batman halkı barış, özgürlük istiyor. Ama onların anlayışında savaştan başka bir şey yok. Dün Başbakan Yıldırım bir kez daha “çözüm mözüm yok kardeşim” demiş. Çözüm olacak Sayın Yıldırım ama siz o çözümü göremeyeceksiniz. Çünkü siz 25’inde gidiyorsunuz. Biz çözümü Türkiye halklarıyla gerçekleştireceğiz. Bu ülkeye çözümü Batman halkı getirecek, bu ülkeye çözümü Kürtlerin ittifakı getirecek, bu ülkeye çözümü Türk ve Kürt halklarının kardeşliği getirecek.

'ONLARI BARAJ ALTINDA BIRAKACAKSINIZ'

Biz Orhan Doğanlara, Vedat Aydınlara söz verdik. Bu ülkeye barışı getireceğiz dedik. Onların anlayışı Kürdü yok sayan bir anlayış. Bu ülkede Kürtler var ama Kürt sorunu yoktur; diyen anlayışa karşı Kürt halkının en büyük sorununun AKP ile olduğunu hatırlatırız.
Ne yapacaksınız biliyor musunuz? Onlar Hasankeyf’i nasıl sular altında bıraktıysa siz de 24 Haziran’da onları baraj altında bırakacaksınız, sular altında bırakacaksınız. Çünkü onlar sizin iradenizi de yok saydılar.

'KAYYUMLAR KIRAATHANEDE KEK YİYİP ÇAY İÇECEKLER'

Onlar iradenizi teslim ettiğiniz belediye başkanlarının yerlerine kayyum atadılar. O kayyumlar çiçek eken belediyelere beton yığdılar. Onlara dersimizi seçim sandıklarında vereceğiz. İlk seçimlerde kayyumları göndereceğimiz yer Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı kıraathaneler olacak. O kayyumlar kıraathanelerde kayyumluk yapıp, kek yiyip, çay içecekler.
Sadece 4 gün kaldı. Bu 4 günde, kararsız kesimlere, bize oy vermeyenlere çağrı yapacağız. Kararsız kesimler kararını vermeli. Kullanacağınız oy Türkiye’nin geleceği için. Ya aydınlıktan ya da karanlıktan ya da tercih yapacaksınız. Ya mazlumdan ya zalimden yana tercih yapacaksınız. Ama eminim tercihiniz mazlumlardan, aydınlıktan yana olacak, barıştan, özgürlükten yana olacak.

'BU BİR RÜYA DEĞİL'

Artık bu ülkede kimsenin ölmesine müsaade etmeyeceğiz. Ne bir askerin ne bir polisin ne de bir gerillanın yaşamını yitirmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkeye tabutların gelmesine izin vermeyeceğiz. Gençlerimizin yaşamını yitirmesine izin vermeyeceğiz. Türk, Kürt, Alevi, Sünninin bir arada ortak bir şekilde özgürce yaşamasının olanaklarını sağlayacağız. KHK ile işinden olan emekçilerin işlerine geri dönmesinin olanaklarını sağlayacağız. İnanın bu bir rüya değil. Bu yeni bir sayfa açacak olan bir zaman dilimidir. İşte 24 Haziran bunun için kıymetli.

'HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALACAK'

24 Haziran’da sandık başına giderken, hepimiz elimizi vicdanımıza koyacağız. Kimsenin geleceğimizi karartmasına izin vermeyeceğiz. Sandıkları sizlere emanet ediyoruz. Bizim baraj altında kalmamızı hesaplayanlar, gelip buradan çantasını alıp Batman’dan aday olanlar arkanıza bakmadan Ankara’ya gideceksiniz. Batman halkı kararını vermiş. Sizin sesiniz olacak 5 milletvekili çıkaracak. Onların hevesleri kursaklarında kalacak. Batman halkı onurludur, gururludur, iradelidir, kararını vermiştir. Sadece parlamento değil, Sevgili Selahattin Demirtaş’ı da Cumhurbaşkanı yapmaya hazırlanacağız. Onun için bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a. Bu oylarımızla aydınlık, özgür ve eşit bir gelecek hazırlayacağız.