Buldan: HDP ayakta kalmaya ve kesintisiz mücadeleye devam edecektir

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisine yönelik baskılara rağmen mücadele vurgusunda bulunarak, ''HDP ayakta kalmaya ve kesintisiz mücadeleye devam edecektir'' dedi.05-11-2019 14:00

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan, 4 Kasım 2016 tarihinde HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin tutuklanmasının yıl dönümüde, HDP'ye yönelik baskılar ve kayyumlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

GAZETECİ HÜSEYİN AYKOL GRUP TOPLANTISINDA

Üç aylık tutukluluğun ardından cazaevinden çıkan ve grup toplantısına katılan Gazeteci Hüseyin Aykol'u selamlayan Buldan, “Aramızda özgür basının çınarı, değerli gazeteci Hüseyin Aykol hocamız var. 3 aylık tutukluluğunun ardından geçtiğimiz günlerde özgürlüğüne kavuştu ve bugün burada bizimle birlikte. Hüseyin Hocam aramıza yeniden hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sizin şahsınızda tüm özgür basın emekçilerine buradan sevgi ve selamlarımızı iletiyoruz” dedi. 
 
'ABLUKAYA KARŞI HALKIMIZIN GÖRKEMLİ BİR DURUŞU VAR'
 
Partisinin İstanbul İl Örgütü’nün 3 Kasım’da gerçekleştirdiği kongresine değinen Buldan, “Hafta sonu halkımızın büyük ve görkemli katılımıyla İstanbul kongremizi gerçekleştirdik. Onca baskıya rağmen partimiz HDP gerçekleştirdiği kongrelerle daha da güçleniyor, daha da büyüyor. Bildiğiniz üzere kongre başta olmak üzere bir çok çalışmalarımız engelleniyor. İstanbul kongremize davet bildirisini dağıtan vekillerimizi İstanbul’da ablukaya aldılar. Bu rezaleti ve diktatörlüğün fotoğrafını tüm dünya gördü ve izledi. Halkımız ise kongreye en güçlü katılımıyla bu baskıya, ablukaya gereken cevabı net bir biçimde verdi ve İstanbul il kongremizi büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik. Onların ablukasına karşı halkımızın da görkemli duruşu var. Bu da onlara dert olsun” diye konuştu.
 
'HDP, AYAKTA KALMAYA VE KESİNTİSİZ MÜCADELEYE DEVAM EDECEKTİR'
 
HDP’ye yönelik baskılar ve belediyelerine yönelik kayyum atamalarına ilişkin de konuşan Buldan, “Bir kez daha söylüyorum, HDP’yi çökertmeye çalışanlar asla başaramayacaklar! Buna izin vermeyeceğiz. HDP dimdik ayakta kalmaya ve kesintisiz mücadele etmeye devam edecektir. HDP düşmedi düşmeyecek. Düşürülemeyecek. Bizlerde diz çökmedik çökmeyeceğiz! Biat etmedik, etmeyeceğiz. Çünkü HDP bir mücadele deryasıdır. Bir halk deryasıdır. HDP demokratik siyasal mücadelesiyle bu topraklarda yaşayan tüm halkların, kimlik ve inançların, ezilenlerin, kadınların, gençlerin umudu ve cesaret kaynağıdır. HDP var oldukça umut da, cesaret de, kararlılık da, başarı da, zafer de yaşanmaya devam edecektir! Halklarımızın barış, demokrasi, özgürlük ve adalet umutları, HDP oldukça asla sahipsiz kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.