Buket Aydın olayında işine son verilen güvenlik görevlisi: 'Görevimizi yaptığımız için işten çıkarıldık'

Kanal D Haber Başkanı ve ana haber bülteni sunucusu Buket Aydın'ın tekrar Kanal D’ye dönüşüyle Demirören Gruba bağlı Atak Güvenlik Şirketi çalışanı güvenlik personellerinden yaklaşık 60 kişinin işine hiçbir gerekçe gösterilmeden son verildi. Buket Aydın ile gerilim yaşadıkları için işten atılan güvenlik personellerinden Eray  Barak yaşanan gelişmeleri İleri Haber’e değerlendirdi.22-05-2019 19:25

Volkan Karadede - @VolkanKaradede

İktidara yakınlığıyla bilinen Demirören Grup’un Kanal D spikerlerinden Buket Aydın, 31 Mart seçimleri sürecinde konuk ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sorduğu soruyu Kılıçdaroğlu’nun yanıtlaması sırasında kahkaha atarak karşılık vermişti. Buket Aydın 26 Nisan Cuma günü işine son verilmesiyle güvenlik personeli tarafından dışarı çıkarılmış, Aydın'ın, Kanal D’ye geri dönebilmek için Ankara’dan birilerini araya koyduğu iddia edilmişti. Aydın’ın eski görevine dönmesiyle güvenlik personeli arasında yaşadığı gerilim sonucu birçok güvenlik çalışanının işine son verildi.

Hürriyet Gazetesi Ankara Pursaklar Matbaa’da Atak Güvenlik adına çalışırken işine son verilen, güvenlik çalışanları olarak ayın 15’i itibariyle kendilerine yönetim tarafından akşam toplantı olacağını bildirip, şirkete gelmelerini istediklerini bildiren Eray Barak, şirkete geldikten 1 saat sonra iş sürelerinin bitirildiğini söyledi.

Barak, bunun sebebi olarak ise seçim döneminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kanal D spikeri Buket Aydın arasında geçen ve Buket Aydın’ın yaşadığı gülme durumuyla ilgili olduğunu, buna sebep olan olayın ise daha sonradan Buket Aydın’ın İstanbul’da Kanal D’ye gelip orada güvenlikler tarafından şirketten çıkarıldığını bildirdi. Ankara'dan bazı kişilerin baskısı sonucu Buket Aydın’ın tekrar işe geri alınıp güvenlik şirketinin fesih edildiğini aktaran Barak, Ankara’da ve İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 60 arkadaş ile birlikte ayın 15’i itibariyle işlerine son verildiğini dile getirdi.

'KİŞİSEL HIRS SONUCU BİRÇOK ÇALIŞANIN İŞİNE SON VERİLDİ'

Uzun zamandır güvenlik sektöründe çalıştığını ifade eden Eray Barak şöyle devam etti: “Bu gibi şirketlerde bir spikerin güvenlik personelinden statü olarak daha üst olduğu açık. Medya sektöründe çalışan güvenlik personelleri üst taraftan gelen bir emir ile bunu gerçekleştirdiklerine şüphe yok. Bir güvenlik personeli kendisine verilen görevi yerine getiriyor ve işine son veriliyor, burada güvenlik arkadaşın da en küçük bir hatası bulunmuyor, tamamen verilen emri yerine getirme durumu söz konusu. Kişisel bir hırs sonucu birçok çalışanın işine son verildi. Bundan sonraki süreçte haklarımızı hukuki olarak sürdüreceğiz.”

'SADECE BİR E-İMZA'

Demirören Grup’tan Meltem Demirören’in sadece bir e-imza ile işlerine son verildiğini söyleyen Eray Barak, “Biz bütün haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Türkiye şartlarında sıkıntılı bir süreçten geçtiğimizi, işsizlik oranının ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Bu durum sadece hak gaspına uğrayan yaklaşık 60 işçiyi kapsamıyor, onların çocuklarını, eşlerini de kapsıyor. Ailemizi geçindirmek için mecbur çalışacağız” dedi.

'GÖREVİMİZİ YAPTIĞIMIZ İÇİN İŞTEN ATILDIK'

Eray Barak, “Sadece bu tip durumları yaşayan bizlerde değiliz, daha birkaç gün önce başka sektörlerde çalışan işçi arkadaşların patron tarafından darp edildiğini gördük. Biz görevimizi, talimatları yerine getirdiğimiz için işten çıkarıldık. Türkiye şartlarında bir evde en az iki kişinin çalışmasıyla o ev halkı anca geçinebiliyor. Böylesi bir Türkiye’de işsiz kalmak çok kötü bir durum” şeklinde konuştu.