Buket Aydın nihayet Saray'ın dikkatini çekti: Askeri kamuflaj giyilmemeli

Suriye harekatını sınırda takip etmek üzere bölgeye giden ve kamuflaj kıyafeti nedeniyle eleştirilen Buket Aydın, Saray'ın da dikkatini çekti. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, gazetecilere 'kamuflaj kıyafet giymeme' uyarısı yapıldı.14-10-2019 15:40

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Suriye'de devam eden harekatı sınır bölgesinde takip eden gazetecilere uyarılarda bulundu. Kanal D Haber Başkanı sıfatıyla mesleğini sürdüren Buket Aydın'ın geçtiğimiz günlerde tercih ettiği kıyafet sonrası başlayan tartışmaların ardından yapılan açıklamada, ''Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli'' ifadeleri de yer aldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Twitter hesabından paylaşılan uyarılar şöyle:

"Herkesin can güvenliği öncelik olmalı, haber yapmak her zaman ikinci planda olmalı, çelik yelek ve kask olmadan sahada görev yapılmamalı. Can güvenlikleri için açık hedef olacakları noktalardan uzak durulmalı.

Resmi yetkililerin yönlendirmeleri harfiyen uygulanmalı. Terör örgütünün bebek, çocuk, kadın demeden herkese saldırması göz önünde bulundurulduğunda basın mensuplarının da birer hedef olduğu akıllardan çıkmamalı, yayınlar kısa periyotlar halinde yapılmalı. Hedef olma riski taşıyan uzun süren yayınlar tercih edilmemeli. Hava karardıktan sonra yapılan yayınlarda spot kullanılmamalı, mümkünse sadece telefon bağlantısıyla (görüntüsüz) yayın yapılmalı.

ASKERİ KAMUFLAJ YA DA ÜNİFORMA GİYİLMEMELİ

Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli. Yüksek yerlerden (balkon, çatı, tepe vs gibi.) mümkünse yayın yapılmamalı. Konumların tam olarak belli olacağı bilgileri detaylı şekilde paylaşmaktan, dile getirmekten kaçınılmalı."