'Bu Suça Ortak Olmayacağız' diyen Barış Akademisyenlerinin davası İzmir'de görüldü

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisine imza attıkları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla haklarında dava açılan akademisyenlerin duruşması İzmir'de görüldü.08-05-2019 18:38

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza attıkları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla haklarında dava açılan akademisyenlerin duruşması görüldü. Barış Akademisyeni Halis Ulaş'ın bir sonraki duruşması 26 Eylül'e ertelenirken, Özer Yersüren'in duruşmasında ise yetkisizlik kararı verildi.

İzmir'de Barış Akademisyenlerinin yargılanmasına devam edildi. Halis Ulaş'ın duruşması ertelendi, Yersüren'in duruşmasında yetkisizlik kararı verildi.

Barış Akademisyeni Halis Ulaş'ın duruşması İzmir Adliyesi 21. Ağır Ceza Mahkemesinde görülürken bir diğer Barış Akademisyeni Özer Yersüren'in davası da 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Barış Akademisyeni Halis Ulaş'ın duruşmasında ilk olarak söz alan müdafi avukatı Ayşegül Karpuz, davanın TMK'da geçen "terör örgütü propagandası" maddesine aykırı olduğunu ifade ederek, dosyanın Anayasa Mahkemesinde incelemeye gönderilmesini talep etti.

'BERAAT EDİP ÜNİVERSİTELERE GERİ DÖNECEĞİZ'

İzmir emek ve demokrasi güçleri, duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Eğitim Sen 3 No'lu Şube Yürütme Kurulu Üyesi Erkin Başer okudu. Başer, insan hakları ihlallerine dikkat çektikleri için yargılandıklarını belirterek, "İdari ve adlı soruşturmalara maruz kaldık. Gözaltına alındık, kimimiz hapis bile yattı. KHK'lerle işimizi kaybettik. Pasaportlarımız gasp edildi. İş bulamıyoruz, seyahat özgürlüğümüz yok. Oy kullanmamız bile tartışıldı. Tek tek yargılanıyoruz, hapis cezaları alıyoruz. Tüm bu yaşananlar ve daha fazlası barış talep edilmesin diye, demokrasi yeşermesin diye, üniversiteler bilimin ve eleştirel düşüncenin üretildiği değil piyasanın ve siyasi iktidarın borazanlığını yapan kurumlar olsun diye, akademi biat etsin diyedir. İfade özgürlüğünü ve barışı yine burada, her zaman ve her yerde savunacağız. Barış Akademisyenleri beraat edecek. Üniversitelere dönecek, yeniden bahar gelecek" dedi.