Bu bir 'Salgın yoksul-zengin ayırıyor mu?' haberi

KESK, bir açıklama yayınlayarak, 'normalleşme' döneminde kamu kuruluşlarında yaşanan vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti.25-06-2020 10:39

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul Türk İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü'nde 27, Afyonkarahisar İŞKUR İl Müdürlüğü'nde 15, Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nda 2 personelin yeni tip koronavirüs (Covid-19) testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. KESK, İstanbul ve Ankara'da hiçbir önlem alınmadığını belirtti. 

Ortaya çıkan vakalardan sonra hiçbir önlem alınmamasıyla İŞKUR emekçilerinin sağlığı hiçe sayılırken, pandemi günlerinde işini kaybeden ve iş aramak için İŞKUR'un kapısını çalan yüz binlerce kişinin de koronavirüs bulaşma tehlikesi yaşadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, İstanbul ve Ankara’da karantina uygulanmazken, İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürlüğü’nün dün itibarıyla 15 günlüğüne karantinaya alındığı açıklandı.

'VERİLER BAĞIMSIZ KURUMLARLA PAYLAŞILMIYOR'

KESK'in açıklamasında “Samsun Adliyesi Vergi Mahkemesi’nde pozitif vakalar yaşanmış, mahkeme kapatılmıştır. Diyarbakır, Batman, Van, Şırnak, Ş.Urfa, Manisa illerinde sağlık emekçilerinden Covid-19’a yakalanma oranı hızla artmıştır” denildi.

Açıklamada, 1 Haziran sonrasında pandemi hastanesi olmaktan çıkarılan hastanelerdeki çalışanların da karantinaya alınmadan, teste tabi tutulmadan normal servislere alındıklarına işaret edildi.

KESK, iktidarın test sayılarını azaltarak genel tabloyu değil bir gün önceki veriler ile kıyaslama yaptığını, verilerin bağımsız kurumlarla paylaşılmadığını dile getirdi.