Brezilya’da karantina döneminde kadına yönelik erkek şiddeti yüzde 431 arttı!

Brezilya'da salgın nedeniyle uygulanan karantina döneminde kadınlara yönelik erkek şiddeti yüzde 431 oranında arttı. Meksika'da ise 200 kadın öldürüldü.23-04-2020 09:35

Brezilyalı sivil toplum kuruluşu Kamu Güvenliği Forumu, Güney Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantinanın başlamasından bu yana kadına şiddette büyük bir artış yaşandığını gösteren bir rapor yayınladı.

TeleSUR'un haberine göre, sosyal medyada 50 bini aşkın paylaşımı inceleyen kuruluş, evde şiddet gördüğünü duyuran kadınların paylaşımlarını da referans alarak hazırladığı raporda, artan şiddet oranının yaklaşık yüzde 431'e tekabül ettiğini duyurdu.

Kuruluş yöneticisi Decode Pulse, "Geleneksel araştırma metotları uygulandığında, kadınların bu konuda konuşmaktan çekinmesinden dolayı doğru tahminlerde bulunmakta güçlük çekiliyor. Bu nedenle, doğrudan mağdurların hesaplarını incelemek yerine, komşularının ve akrabalarının hesaplarını da inceledik" açıklamasında bulundu.

200 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Raporda, diğer Güney Amerika ülkeleri Meksika ve Şili'de de son süreçte erkek şiddetinin büyük artış gösterdiği ifade edildi. Meksika'da karantinanın başlamasından bu yana 200 kadının öldürüldüğü kaydedildi. Arjantin'de de karantinanın başladığı 20 Mart tarihinden bu yana 18 kadın, partneri veya eski partneri tarafından öldürüldü.

Güney Amerika'da şiddet nedeniyle ihbarda bulunan kadınların sayısının ise yüzde 40'a ulaştığı raporda yer aldı.