Bozan, işkenceyi anlatan 12 mektup yazmış

Bozan, işkenceyi anlatan 12 mektup yazmış

Cezaevinde şüpheli bir şekilde ölen Bozan’ın ölmeden önce işkenceleri anlattığı 12 mektup yazdığı ortaya çıktı.

Cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Roman mahpus Mehmet Bozan'ın ölmeden önce gönderdiği mektuplardan birinde ‘Ölümümden yetkili merciler sorumlu’ diye yazdığı ortaya çıktı.

Ankara’da Sincan Cezaevi’nde bir buçuk ay önce şüpheli şekilde hayatını kaybeden tutuklu Mehmet Bozan’ın ölmeden önce cezaevinde darp edildiğini, işkenceye maruz kaldığını anlattığı mektupları ortaya çıktı. Bozan’ın mektuplarından birinde “Ölümümden yetkili merciler sorumlu” dediği belirlendi.

ÖLMEDEN ÖNCE YAZDI: BENİ İŞKENCEYLE ÖLDÜRECEKLER

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, 45 yaşındaki Mehmet Bozan, 18 yıldır cezaevinde tutuluyordu. İki yıl önce cezaevinde yaşadığı işkenceden dolayı sakat kalan Bozan’ın ölmeden önce yaşadığı hak ihlallerini 12 mektup yazarak anlattığı öğrenildi. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne yaşadıklarını anlatarak mektup gönderen Bozan, verem hastası olmasına rağmen revire çıkartılmadığını, infaz koruma memurları ve idare tarafından sürekli baskı, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığını anlattı. Bozan’ın bulunduğu hapishanede can güvenliğinin olmadığını ileterek “Beni işkenceyle öldürecekler” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Bozan’ın son mektubunda ise “Baskı, tehdit ve can güvenliğimin olmayışı nedeniyle 28 Haziran Salı günü açlık grevine başladım. Roman mahpus olduğum için hapishane idaresi ve infaz koruma memurlarının kötü muamelesine maruz kaldım. Sürekli ayrımcılığa, baskıya ve şiddete maruz kaldım. Ölümümden yetkili merciler sorumlu” diye yazdığı öğrenildi.

‘ANNE BENİ BURADAN ALIN’

Ailesi de Bozan’ın işkence sonucu öldürüldüğünü dile getirdi. Bozan’ın 70 yaşındaki annesi Ayşe Bozan, oğlunun ölümünden sorumlu olanların yargılanmasını isteyerek şunları söyledi:

“Oğlum 40 gün önce hayatını kaybetti. Cezaevi bize herhangi bir açıklama yapmadı. Oğlum 18 yıl cezaevinde kaldı. Devamlı tehdit edildiğini, işkence gördüğünü söylüyordu. Kafasından, belinden, bacaklarından darbe aldı. Sakat kalmıştı. Maddi durumlardan dolayı 6 ay cezaevine görüşe gidemedim. En son gittiğimde ise ‘anne beni buradan alın’ dedi.

‘BOĞAZINDA PARMAK İZLERİ VARDI’

“Devamlı nakil istedik. Bir türlü sevk etmediler. Adalet Bakanlığı’na kadar başvuruda bulundum. Benim çocuğumu vermediler. Oğlumun cansız bedeninde parmak izleri vardı. Omuz kısımlarında darp izleri, boğazında da parmak izleri vardı. Sonsuza kadar bu işin arkasını bırakmam. Çocuğumun hakkını alacağım.”

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Bozan'ın ölümünden önce cezaevindeki hak ihlallerinin araştırılması için Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na defalarca başvuruda bulundu. Dernek, Mehmet Bozan’ın hastaneye sevki talebiyle 9 Eylül 2021’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu ancak yanıt alamadı. Dernek son kez de Bozan’ın uğradığı hak ihlallerinin incelenmesi için 3 Ocak 2022’de ve 19 Temmuz 2022’de Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ancak buna rağmen Bozan’ın yaşadığı ihlaller araştırılmadığı belirtildi.