Boynuzu için katledilen gergedan fotoğrafına ödül

Londra Ulusal Tarih Müzesi tarafından "Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafı" yarışmasında birincilik ödülü, boynuzu için katledilen bir siyah gergedanı görüntüleyen Güney Afrikalı fotoğrafçı Brent Stirton'a verildi. 19-10-2017 09:29

Londra Ulusal Tarih Müzesi tarafından düzenlenen yaban hayatı fotoğrafı yarışmasında ödül kazanan fotoğraflar belirlendi. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, bu yıl "Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafı" ödülünü, boynuzu nedeniyle öldürülmüş bir siyah gergedanı görüntüleyen Güney Afrikalı Brent Stirton aldı. Brent Stirton'ın fotoğrafını çektiği gergedan, kaçak avcılar tarafından gece karanlığında öldürülmüştü. Hayvanın boynuzu, kesilmesinin ardından çıkarılmıştı.

"İNSANLIĞA OLAN İNANCIMI KAYBETTİM"

Stirton ise bu fotoğrafı, kaçak av üzerine araştırma yürütürken çekti. Araştırması sırasında benzer 30 vaka ile karşılaştığını açıklayan fotoğrafçı, "İlk çocuğum şubat ayında doğacak ve ben 48 yaşındayım. Bu konuda böyle geç kalmamın nedeni, gazeteci olarak şahit olduğum olaylar nedeniyle insanlığa inancımı, bir anlamda kaybetmiş olmam." dedi.

Bazı Asya ülkelerinde gergedan boynuzu, çeşitli hastalıklar için tedavi edici özelliği olduğuna yönelik yanlış inanç nedeniyle oldukça değerli görülüyor. 

Daniël Nelson WPY fotoğrafı

Batı Afrika kökenli bir türe ait gorilin beslenirken çekilen fotoğrafı ise "Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı" ödülüne layık görüldü. Fotoğraf, Hollandalı 18 yaşındaki Daniël Nelson tarafından Kongo'da çekildi ve 15-17 yaş kategorisinde yarışmaya alındı.

Peter Delaney WPY

"Derin Düşünceler" isimli bu fotoğraf ise Peter Delaney tarafından çekildi ve "Hayvan Portreleri" dalında birinci oldu.

Justin Gilligan WPY fotoğrafı

İsmi "Yengeç Sürprizi" olan bu fotoğraf ise Avustralyalı Justin Gilligan tarafından Tazmanya'da çekildi.

Tony Wu WPY fotoğrafı

Tony Wu'nun "Büyük Buluşma" adını verdiği bu fotoğraf Memeli hayvanlar kategorisinde birinci oldu ve Sri Lanka'da çekildi.

Laurent Ballesta WPY fotoğrafı

Buz Canavarı isimli bu sıra dışı fotoğraf Fransız Laurent Ballesta tarafından Doğu Antarktika'da çekildi.

Bertie Gekoski Fotoğrafı WPY

"Palmiye Yağı'ndan Sağ Kalanlar" isimli bu fotoğraf Amerikalı Bertie Gekoski tarafından çekildi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı dalında sahibine ödül getirdi.

Ekaterina Bee WPY

"Martıların Tutunuşu" isimli bu fotoğraf ise İtalya'dan 5 buçuk yaşındaki Ekaterina Bee tarafından çekildi ve 10 yaş ve altı kategorisinde birinci oldu.