Böyle 'yükseliş' görülmedi: Rektörün oğlu önce sınavsız müdür oldu, sonra bir günde 'memur' sıfatı alıp Cumhurbaşkanlığına atandı!

Emir’in Meclis'e sunduğu soru önergesinde KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü'nün oğlu Taha Hülagü'nün jet yükseliş hikayesi dikkat çekti.10-02-2021 14:41

İleri Haber

CHP'li Murat Emir, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü'nün oğlu Taha Hülagü’nün önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü yapıldığını, ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü olduğunu, burada 1 gün çalıştıktan sonra ise “memur” sıfatını alan Taha Hülagü’nün, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atandığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Kocaeli Üniversitesi'ndeki (KOÜ) dikkat çeken atamalarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi verdi. Emir’in önergesinde en dikkat çeken konu ise KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü'nün oğlu Taha Hülagü'nün jet yükseliş hikayesi oldu.

Emir’in aktarımına göre, Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü'nün, KOÜ’den mezun olur olmaz sınavsız olarak önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları’nda (SEKA) Müze Müdürü yapıldı. Taha Hülagü ardından yine sınavsız olarak SEKA’da Özel Kalem Müdürü oldu. Burada sadece 1 gün çalıştıktan sonra “memur” sıfatını alan Taha Hülagü ardından Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atandı.

‘SÜRE DOLMADAN DEKAN YAPILDI’

Emir, soru önergesinde dikkat çeken atamalar ve Taha Hülagü’nün jet yükselişiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, üniversitedeki uygulamaları, açıklamaları ve akademisyenlere yönelik tavırlarıyla tepki çekmekte, yasa ve yönetmeliklere aykırı atamalarla hukuk dışı uygulamalara imza atmaktadır.

Söz konusu hukuk dışı uygulamalardan biri de, Hukuk Fakültesi dekanlığına atama sırasında yaşanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 1. Hukuk Müşaviri olarak çalışırken 2013 yılında doçentlik unvanı alan Bayram Keskin, 2017 yılında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu’na atanmıştır. Keskin, 30 Aralık 2019 tarihinde profesörlük kadrosu almış ve 2020 yılının başında Hukuk Fakültesi’ne dekan olarak atanmıştır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun “Profesörlüğe yükselme ve atama” başlıklı 26. Maddesine göre profesörlüğe yükseltilerek atamada, doçentlik unvanını alan kişinin en az beş yıl süreyle ilgili bilim alanında çalışmış olma şartı bulunmaktadır. 5 yıllık çalışma şartını sağlamayan Keskin’in profesörlük kadrosu alarak dekanlığa atanması işlemi hukuka aykırı bir şekilde yapılmıştır.

TAHA HÜLAGÜ’NÜN JET YÜKSELİŞİ

Rektör Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün üniversitede doktorasını bitirdikten sonra kamudaki hızlı yükselişi de dikkat çekmektedir. Taha Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde (Endüstri Müh. Anabilim Dalı’nda) doktorasını bitirdikten sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi’ne müdür olarak atanmış, sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediye’si özel kalem müdürlüğüne atanmıştır. Taha Hülagü, burada bir gün görevde kaldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atanmıştır.