Boykot çağrısını duyan Efes’in patronundan yeni açıklama

Evde bira üretimine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından sosyal medyada boykot çağrısının yapıldığı Efes’in patronu “Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir" dedi.02-02-2018 14:52

Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan evde bira üretimine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından boykot çağrısıyla karşılancı ger adım attı.

Özilhan, son olarak yaptığı açıklamada evde yapılan biraya vergi getirilmesini kastetmediğini söyledi.

'EVDE YAPILAN BİRA SEKTÖRE KATKI SAĞLIYOR'

Özilhan’ın yeni açıklaması şöyle:

“Basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. ‘Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor’ dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu.

Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir."