BOTAŞ ve TPAO Katar'a peşkeş mi çekilecek?

Doğu Akdeniz’deki petrol arama faaliyetleri tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde. Konuya ilişkin soru önergesinin ardından AKP’nin ve yandaş basının hedef aldığı Ali Mahir Başarır, ikinci bir önerge daha verdi.05-03-2019 11:23

Doğu Akdeniz’deki petrol arama faaliyetleri tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde. Konuya ilişkin soru önergesinin ardından AKP’nin ve yandaş basının hedef aldığı Ali Mahir Başarır, ikinci bir önerge daha verdi.

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre, Başarır'ın Akdeniz’de açık deniz yerine kıyı şeridinde arama yapılmasına, pozitif sonuç elde edilemediği halde sondaj gemisinin Alanya 1 kuyusunda 40 gün boş bekletilmesine dikkati çekmek için daha önce konuyu Meclis’e taşıdığını hatırlattı. Önergesinin “CHP petrol ve doğalgaz aramamızı hazmedemiyor, Akdeniz’de kuyular kapatılsın istiyor, Rum ağzı ile konuşuyor” diye çarpıtıldığını belirten Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yeni sorular yöneltti.

TPAO’NUN İÇİNİ BOŞALTACAKLAR

Akdeniz’de petrol araması yapılmasına itirazı olmadığını vurgulayan Başarır, “Ancak bu aramaları sadece kıyılarımıza yakın yerlerde değil, bir an önce münhasır ekonomik bölgelerde ve bizim de hakkımız olan 1,4,5,6, ve 7 nolu bloklarda da yapmalıyız” dedi.

Varlık Fonu’na devredilmesiyle birikte Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ)'nin özelleştirileceği, hatta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin izni ile 10. Bölge’de ABD’li Exonmobil şirketi ile ortak arama yapan Katarlılara satılacağı iddialarını gündeme geldiğini anımsatan Ali Mahir Başarır, “Geldiğimiz süreçte TPAO’nun içi boşaltılmış, sondaj ve kuyu tamamlama grupları kaldırılmıştır. ”dedi.

İDDİALAR DOĞRU MU?

Başarır, Bakan Dönmez’e, “Her fırsatta dostumuz dediğiniz Katarlıların, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi izni ile 10. Bölge’de Güney Kıbrıs Yönetimi ile birlikte Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapan Katarlılara, TPAO ve BOTAŞ’ın satılacağı iddiaları doğru mudur?" diye sordu.