Boşandığı erkek tarafından öldürülen kadın, hayattayken katile açtığı davayı kazandı

Işık İkizoğlu, kendisini katleden Yahya Cengiz Küçük'e hayattayken açtığı ''darp'' davasını öldürüldükten sonra kazandı.16-09-2020 09:32

İzmir'in Dikili ilçesinde, boşandığı erkek tarafından 2017 yılında öldürülen Işık İkizoğlu'nun, kendisini katleden Yahya Cengiz Küçük'e hayattayken açtığı davada karar çıktı. Işık İkizoğlu'nun, davayı Küçük'ten şiddet gördüğü ve göreceği endişesiyle uzaklaştırma kararı çıkartmak için açtığı öğrenildi.

Işık İkizoğlu, öldürülmeden bir yıl önce, boşandığı Yahya Cengiz Küçük'e şiddet, tehdit ve basit yaralama nedeniyle dava açtı. Işık İkizoğlu'nun dava açtığı erkek tarafından öldürülmesinin ardından Dikili 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Işık'ın annesi Fatma Füsun Cebeciler, babası Yaşar İkizoğlu ve ablası Başak İkizoğlu da katıldı. Alanya L Tipi Kapalı İnfaz Kurumunda olan sanık Yahya Cengiz Küçük ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla dahil oldu.

1 YIL 6 AY CEZA VERİLDİ

Duruşmada sanık Küçük, "Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Mütalaayı kabul etmiyorum. Suçsuzum" dedi ve beraatını istedi. Mahkeme sonunda Küçük'e İzmir Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yasa yolu açık olmak üzere 1 yıl 6 ay ceza verildi. Sanık Küçük ise hükmü istinaf ettiğini beyan etti.

'BU DÜNYADA YARIM KALAN İŞLERİNDEN BİRİYDİ'

Mahkeme sonrası bir açıklama yapan Işık'ın ablası Başak İkizoğlu şöyle konuştu:

"Bugün Işık'ın sağken 2016 yılında açtığı dava için buradayız. Kardeşim bu davayı açtıktan bir yıl sonra 2017 yılında yaşamını kaybetti. Bugün kardeşimin aramızda olmadığı bu davadan sanık ceza aldı. Bu cezanın önemi çok büyük. Çünkü kardeşimin bu dünyada yarım kalan işlerinden biriydi ve sonuçlandı."

NE OLMUŞTU?

2017 tarihinde 10 yaşında bir kızları bulunan Işık İkizoğlu ile Antalya'dan gelen boşandığı erkek Yahya Cengiz Küçük, aynı yıl 15 Mayıs Pazartesi günü Dikili'deki bir kafeteryada buluştu. Aralarında çıkan tartışmanın ardından İkizoğlu, Küçük tarafından darp edildiğini söyleyerek polise şikâyette bulundu. İfadesi alınan İkizoğlu'na, götürüldüğü adli tabiplikte 'darp izine rastlanmadı' raporu verildi.

İkizoğlu evine dönerken polisin Küçük'ün yakalanması için çalışma başlattığı ancak kendisine ulaşamadı iddia edildi. Küçük, öğleden sonra İkizoğlu'nun ilçedeki evine geldi ve İkizoğlu'nu başına çekiçle vurup, öldürdü. Ardından da polis arayıp, kendisini ihbar etti.

Tutuklanan Küçük hakkında Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Küçük, 3 Mayıs 2018 tarihinde 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.