Boşandığı erkek tarafından cinsel saldırıya ve işkenceye uğrayan kadın: 'Ben öldükten sonra mı tutuklama tedbiri uygulanacak?'

İzmit'te boşandığı ve hakkında 48 ayrı soruşturma ile dava bulunan erkek tarafından cinsel saldırıya ve işkenceye uğrayan kadın avukat, mahkemelerin sesini duymadığını söyleyerek ''Ben öldükten sonra mı tutuklama tedbiri uygulanacak?'' dedi.08-05-2020 12:58

İzmit'te avukat Ezgi U. (33), 3 yıl önce boşandığı iş insanı İhsan Kaan Şensoy tarafından cinsel saldırıya uğradığı ve ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle defalarca savcılığa başvurdu. Hakkında çeşitli suçlardan 48 ayrı soruşturma ve dava açılan erkek hakkında tutuklama tedbiri verilmezken, saldırıya uğrayan Ezgi U. ise ''Bu zamana kadar bu kadar dosya varken uygulanmayan tutuklama tedbiri acaba ben öldükten sonra mı uygulanacak?" dedi.

İzmit'te 10 yıldır avukatlık yapan Ezgi U., 2012 yılında evlendiği İhsan Kaan Şensoy ile şiddetli geçimsizlik nedeniyle 2017 yılında boşandı. Boşanma kararının ardından İhsan Kaan Şensoy'un kendisini fiziksel ve psikolojik işkencelere maruz bıraktığını söyleyen kadın, boşandığı erkek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu süreç içerisinde Şensoy'un çocuklarını kaçırmayı denediğini, kendisini ve ailesini ölümle tehdit ettiğini belirten kadın, avukatı aracılığıyla yeniden suç duyurusunda bulundu.

'BANA CİNSEL SALDIRIDA BULUNDU'

DHA'da yer alan habere göre 14 Ağustos 2019 günü Şensoy'un kendisini arayarak ''Kötüyüm, konuşmak istiyorum" demesi üzerine, kendisini ve çocuklarını korumak için görüşme talebini kabul ettiğini ifade eden kadın, "Tartışmaya başladık ve bana bıçak zoruyla cinsel saldırıda bulundu. Bu olayı yakınlarıma anlattım ancak çocuklarıma zarar verebileceğinden korktuğum ve utandığım için şikayetçi olamadım" dedi.

'KAFAMA POŞET GEÇİRİP, BOĞAZIMA BIÇAK DAYADI'

Boşandığı erkek tarafından işkence gördüğünü ifade eden kadın, "Yaklaşık 10 yıldır avukatlık mesleğini yapıyorum, kadına şiddetle ilgili dosyalara bakıyorum genelde, maalesef avukat olarak görev aldığım durumları ben yaşadım. İlk olarak geçen sene haziran ayında 2012 yılında evlendiğim eski eşim tarafından darp edildim. Kafama poşet geçirilmek, boğazıma bıçak dayanmak suretiyle darp edildim. Yaklaşık 2 saat boyunca hem psikolojik hem de fiziki işkenceye maruz kaldım. Üzerime kapılar kilitlendi, 2 tane çocuğumla birlikte balkondan bir tişört sallayarak önce sitenin güvenliğine ardından polise ulaşarak kurtulabildim. Olaylar bu şekilde başladı ve yaklaşık 1 sene boyunca devam etti" diye konuştu.

'HAKKINDA AÇILMIŞ 48 DOSYA VAR'

Şensoy hakkında defalarca şikayetçi olduğunu ama bir sonuç alamadığını belirten Ezgi U., şöyle konuştu: "2017 yılının kasım ayında anlaşmalı olarak boşandık. Boşanma davamız bitti ve karar kesinleşti. Eski eşim hakkında bu olaylarla ilgili 48 tane açılmış dosya var. Benim 6284 sayılı yasa gereği kapsamında almış olduğum uzaklaştırma kararı da var. Bu kararla ilgili birçok ihlal var ve ben her türlü ihlali gerek karakola gerekse savcılığa bildiriyorum. Hakkında birçok dosya olmasına rağmen maalesef henüz bir sonuç alamadık."

'KARDEŞİME SİLAHLA ATEŞ ETTİ'

Boşandığı erkeğin kendisine olan saldırılara devam etmesine rağmen tutuklama tedbirinin henüz uygulanmadığını belirten Ulugün, şunları söyledi:

"Yaklaşık 2 hafta önce kardeşime silahla ateş etti. Bu olaydan sonra tutuklandı ama o da çok kısa sürdü. İtiraz üzerine kendisi serbest bırakıldı. Sürekli aileme karşı mala zarar verme suçuyla ilgili soruşturma dosyaları var. Çevremdeki herkesin ölüm tehdidi söz konusu. Durmak bilmiyor. Bununla birlikte ortak çocuğumuz olan küçük çocuğumu kaçırdı, ben bakıcılarıyla birlikte görüştürüyordum o dönemde. Bir gün görüştüler ve sonra beni arayıp `Ben çocuğu götürüyorum bir daha zor bulursun´ dedi ve telefonlarını kapattı. Beni yaklaşık 12 saat habersiz bıraktı o konuyla ilgili de soruşturma dosyası devam ediyor. Yani çok ciddi şeyler yaşıyorum maalesef bir tedbir olan tutuklama bir türlü uygulanmıyor."

'YAŞADIKLARIMI BAŞKALARI YAŞAMASIN'

Kadına yönelik şiddet konusunda kendisinin de çalışmalar yaptığını ifade eden avukat Ezgi U., "Yaşadığım şeyler çok ağır. Benim yaşadığım saldırı hem cinsel hem de psikolojik, bunun çok fazla boyutu var. Ben bu olaylardan sonra, benim yaşadıklarımı başkaları yaşamasın diye Kocaeli Barosu'nun Kadın Hakları Merkezi'ne üye oldum ve çeşitli paneller verdim. Birçok çalışmanın içinde yer aldım, yer almaya da devam edeceğim. İnsan bu çalışmaları yürütürken bu şeylere maruz kalınca gerçekten çok daha fazla düşünür hale geliyor sistemi ve mesleğini. Ben elimden geldiğince devam edeceğim hem kendim için hem de şiddete maruz kalan tüm vatandaşlarımız için" dedi.

'TUTUKLAMA TEDBİRİ BEN ÖLDÜKTEN SONRA MI UYGULANACAK?'

Boşandığı erkeğin kendisini hala tehdit ettiğini ve can güvenliğinin olmadığını söyleyen kadın, şunları söyledi: "Eski eşim hakkında 48 soruşturma dosyası var. Dolayısıyla bu şahsın suça eğilimi çok açık bir şekilde ortada. Ben özellikle mesleğim gereği çok merak ediyorum bu zamana kadar bu kadar dosya varken uygulanmayan tutuklama tedbiri acaba ben öldükten sonra mı uygulanacak? Dolayısıyla gerek Kocaeli'de bulunan savcı ve hakimlerin ya da kimse bununla ilgilenen kişilerin bir an önce gerekeni yapmasını bir avukat olarak, bu mesleği icra eden bir kişi olarak adaletin sağlanmasını istiyorum."