Bordrill'de iş cinayeti

Bordrill Sondaj'da çalışan mühendis Balkaya, vinç halatının kopması sonucu malzeme altında kalarak hayatını kaybetti.29-01-2018 11:34

İleri Haber

Aydın'da Bordrill Sondaj Müteahhitliği şirketinde çalışan sondaj mühendisi Ahmet Tayyar Balkaya, Buharkent Bordrill B4 kulesinde tij (*) yüklerken vinç halatının kopması sonucu malzeme altında kalarak hayatını kaybetti.

Vücudu kötü durumda olduğu öğrenilen Balkaya’nın ailesinin otopsi yaptırmak istemediği öğrenilirken, cenazenin Ankara’da toprağa verildiği bildirildi.

İŞ CİNAYETİNDEKİ BÜYÜK İHMAL

Sondaj sırasında, tijlerin sondaj kuyusuna indirilmesi ve çıkarılması kulede bulunan vinç ve halatlar ile yapılıyor. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre vinç, makaralar ve halatların bakımları periyodik olarak yılda en az bir kere, yapılan işin özelliğine göre daha kısa periyotlarda gerekli testler yapılarak kontrol edilmek zorunda. Kulenin tijleri kaldırması sırasında halatın kopması iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli denetim ve bakımların şirket tarafından yapılmadığını gösteriyor.