Bolu'daki kızıl geyik avına mahkemeden 'yürütmeyi durdurma' kararı

Bolu'daki kızıl geyik avına mahkemeden 'yürütmeyi durdurma' kararı

Kararda, davalı bakanlıktan "dava konusu işlemin hukuki ve maddi" gerekçelerine dair ayrıntılı açıklamalar içeren belge ve raporların 15 gün içinde mahkemeye ulaştırılması gerektiği belirtilerek, 15 maddelik ara karar gereğinin tüm yönleriyle yerine getirilmesinin "yasal zorunluluk" olduğunu vurgulandı.

İleri Haber

TVD'nin Bolu'daki "av ihalesine" karşı açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal talepli davasında ara karar çıktı. Mahkeme, 15 kızıl geyiğin öldürülmesini kapsayan av ihalesinde hayvanlar lehine karar aldı.

Ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altında olan 15 kızıl geyiğin yaşam hakkı için Vegan Derneği Türkiye (TVD) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ‘av ihalesine’ karşı 19 Ekim'de dava açılmıştı.

Bolu İdare Mahkemesi’ndeki davada ara karar çıktı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, davalı bakanlıktan "dava konusu işlemin hukuki ve maddi" gerekçelerine dair ayrıntılı açıklamalar içeren belge ve raporların 15 gün içinde mahkemeye ulaştırılması gerektiği belirtilerek, 15 maddelik ara karar gereğinin tüm yönleriyle yerine getirilmesinin "yasal zorunluluk" olduğunu vurgulandı.

‘AVCILIK YASAKLANSIN’ ÇAĞRISI

TVD, kızıl geyiklerin avlanmasını geçici süreyle durduran ara kararı duyururken, 28 Şubat 2022 tarihine kadar avı planlanan tüm bireylerin kurtulabilmesi için, bakanlık izniyle yürütülen av turizmi ve avcılık faaliyetlerinin etik, hukuk ve bilim dışı olduğunun altını çizerek bir kez daha sosyal medya hesaplarından yürütmenin iptali ve avcılığın yasaklanması için çağrı yaptı.

CANLILARIN HAYATI SATIŞA ÇIKARILIYOR

Kızıl geyikler, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin yanı sıra iç mevzuat dahilinde bakanlığın koruma altına aldığı hayvan listesinde yer almasına rağmen, yerli-yabancı avcı ve acente kotaları ile "devlet misafiri ve diplomat kotası" listesinde yer alıyor; yine bakanlığın çıkardığı Av Turizmi Uygulama Talimatı kapsamında kızıl geyiklerin avlanmasına izin veriliyor.

2021-2022 av sezonunda Bolu'ya ek olarak Eskişehir başta olmak üzere, Bilecik, Ankara, Kütahya, Kastamonu, Çorum, Denizli, Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş'ta da kızıl geyiklerin yaşam hakkı en az 9 bin 300 TL'den, en fazla 37 bin 700 TL'den satışa çıkarılıyor. Sivil toplum kuruluşları ve barolar bakanlığa dava açarak avlara engel olmadığı takdirde, "av acenteleri" aracılığıyla 44, "yerli" avcılar tarafından 23 olmak üzere toplamda 67 kızıl geyik Türkiye çapındaki av katliamlarında öldürülecek.

DAHA FAZLA