Bolivya'daki darbeyi destekleyen ABD'den vatandaşlarına 'ülkeyi terk edin' çağrısı

ABD, Bolivya'da desteklediği darbe sonrası vatandaşlarını seyahat konusunda uyardı, ülkeyi terk etmelerini istedi.13-11-2019 12:34

Bolivya'da ABD destekli aşırı sağcı muhalefetin saldırılarının ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa etmesinin ardından, Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez kendisini geçici devlet başkanı ilan etmişti.

Yaşananlar sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı, Bolivya'daki 'sivil anarşi' gerekçesiyle, bu ülkeye seyahat etmek isteyen vatandaşlarını uyardı ve ülkedeki Amerikan Büyükelçiliğinde çalışan ikinci derece görevliler ve ailelerden ülkeyi terk etmesini istedi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

''Kurulan barikatlar, şehir ve havalimanlarına giden yolu kesmiş durumda. Büyük şehirlerdeki protestocular, kamu kurumlarını, altyapıya erişimi ve diğer hizmetlere erişimi engelliyor. Ülkedeki sivil anarşi ve siyasi istikrarsızlık sebebiyle ikinci derece görevlilerimiz ve ailelerden ülkeyi terk etmelerini istedik.''

Açıklamada ayrıca, iç ve dış hat uçuşlarının sürekli rötar yaptığı veya iptal edildiği belirtilirken, Bolivya'daki diplomatik faaliyetlerin minimum şekilde devam edeceği ifade edildi.