Bolivya'da, cenazeleriyle yürümek isteyen darbe karşıtlarına polis saldırısı

Bolivya'da güvenlik güçlerinin önceki gün düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden darbe karşıtı sivillerin cenazelerinin de taşındığı adalet yürüyüşüne polis saldırdı ve katılımcılar dağıtıldı. 22-11-2019 08:22

Bolivya'da ABD destekli darbe sonrası ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales'in yerine kendini geçici başkan ilan eden Jeanine Anez geçmişti. Anez karşıtı göstericilerin barikat kurduğu El Alto kentinde güvenlik güçlerinin müdahalesi ile hayatını kaybeden 9 protestocu için başkent La Paz’da merasim ve yürüyüş düzenlendi.

'ANEZ GİDERSE BARIŞ GELİR'

Binlerce kişinin katılımıyla hayatını kaybedenlerden 7'sinin cenazesinin taşındığı yürüyüş, La Paz’ın bitişiğinde, olayların yaşandığı El Alto kentinden başladı. Dikilitaş Meydanı’na kadar "Adalet istiyoruz", "Katil Anez", "Anez giderse barış gelir" sloganları atarak ilerleyen grup burada polis ve askerin müdahalesiyle karşılaştı.

4 YARALI, 8 GÖZALTI

Polis, Hükümet Sarayı'nın da bulunduğu Murillo Meydanı’na girmek isteyen grubu göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Polisin, yaklaşık 2 saat süren gazlı müdahalesi nedeniyle gruptakiler ve çevredeki birçok kişi fenalık geçirdi. Aralarında küçük bir kız çocuğunun da bulundu 4 kişinin hafif yaralandığı olaylarda en az 8 kişi gözaltına alındı.

ÖLENLERİN SAYISI 33'E YÜKSELDİ

Bolivyalı güvenlik güçleri 19 Kasım'da, Anez'in istifasını isteyen ve çoğunluğu Morales destekçisi protestocuların El Alto kentinde barikatlarla kapattıkları akaryakıt ve LPG aktarım merkezinin bulunduğu Senkata Mahallesi'ne operasyon düzenlemişti. 

Operasyonda 9 sivil hayatını kaybetmiş 60'tan fazla kişi yaralanmıştı. Bu olayla Bolivya'da yaklaşık 800 kişinin yaralandığı şiddet dalgasında ölenlerin sayısı 33'e yükselmişti.