Boğaziçi’nden ‘diplomasız cumhurbaşkanı' Erdoğan’a sert yanıt

“Diplomasız cumhurbaşkanına bir çift lafımız var” diyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Erdoğan’a yanıt geldi: “Okulumuza ancak biz yokken girebildiniz. Boğaziçililer Cumhuriyet’in çocukları, Gezi’yi omuzlayanlardır. Sizin halk düşmanı tarih yazımınızda bir Orta Doğu ülkesi olarak resmettiğiniz Türkiye hikayelerine pabuç bırakır mıyız sandınız?”08-01-2018 15:01

İleri Haber

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Boğaziçi Üniversitesi bu milletin değerlerine yaslanamadığı için hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır” açıklamasına tepki gecikmedi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri “Türkiye siz değilsiniz” başlığıyla bir açıklama yaparak ‘diplomasız diktatör’ dedikleri Erdoğan’a sert cevap verdi.

İşte “Bizim de bir çift lafımız var” diyen öğrencilerin o açıklaması:

‘DİPLOMASIZ DİKTATÖR’

“Türkiye siz değilsiniz!

Dün (07.01.2017) Boğaziçi Üniversitesinde diplomasız cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir etkinlik gerçekleşti. Etkinlikte üniversitemizin yerli ve milli olmayışından, “batılı” özgürlük anlayışından dolayı başarısız olduğuna değinen diplomasız diktatör, bir de biz Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine görev çağrısında bulundu.

Bizim de bir çift lafımız olacak elbet.”

‘OKUL KAPALIYDI AYIRT EDEMEMİŞSİNİZ; BOĞAZİÇİLİLER CUMHURİYET’İN ÇOCUKLARI, GEZİ’Yİ OMUZLAYANLARDIR!’

“Okul kapalıyken geldiğinizden ayırt edememiş olacaksınız; göreve çağırdığınız Boğaziçililer, yani bizler, Cumhuriyet’in çocuklarıyız. 90 kuşağıyız, Gezi Direnişi’ni omuzlayanlarız.

Sizin halk düşmanı tarih yazımınızda bir Orta Doğu ülkesi olarak resmettiğiniz Türkiye hikayelerine pabuç bırakır mıyız sandınız?”

‘SARAY SOYTARILARININ NE AMAÇLADIĞININ FARKINDAYIZ’

“Gerek Saray, gerekse Saray’ın medya soytarıları tarafından yıllardır maruz kaldığımız “millilik” tartışmasının, üniversitemizi köksüzleştirmek ve marjinalleştirmekten başka bir amaç gütmediğinin farkındayız.

Asıl Türkiye’nin, Cumhuriyet devrimini yaratmış bir batı ülkesi, Boğaziçi Üniversitesi tarihinin ise Cumhuriyet ve eşit yurttaşlık mücadelesinin kendisi olduğunu çok iyi biliyoruz.”

‘KAMPÜSE ANCAK BİZ YOKKEN SESSİZCE GİRMENİZİ ANLIYORUZ’

“Elbette kampüslerimize ancak bizler yokken, sessiz sedasız ve korkakça girmenizi çok iyi anlıyoruz. Çünkü biz yine biliyoruz ki, üniversitemiz, tarihinde olduğu gibi bugün ve gelecekte de Cumhuriyet’in kazanımlarının, eşit yurttaşlık mücadelesinin, laiklik ve bilimin öncüsü olmaya devam edecek.”

‘BİZ BOĞAZİÇİLİLER…’

“Biz Boğaziçililer,

Ükemizi de, üniversitemizi de karanlığınıza teslim etmeyeceğimizi bildiriyoruz!

FKF Boğaziçi Üniversitesi”