Boğaziçi’nde öğrencilere art arda polis saldırıları: 13 gözaltı

Bugün Güney Kapı’da hem tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması, hem de kayyum rektör Naci İnci’yi protesto etmek için toplanan öğrencilere polis saldırdı.07-10-2021 14:15

Ersan Kınık - @ErsanKinik

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum atanan rektör Naci İnci’yi protesto etmek isteyen öğrencilere art arda polis saldırdı. Saldırılarda 13 öğrenci gözaltına alındı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesi ve kayyum rektör Naci İnci’nin ihbarı üzerine dün 2 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi tutuklanmıştı.

Bugün Güney Kapı’da hem tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması, hem de kayyum rektör Naci İnci’yi protesto etmek için toplanan öğrencilere polis saldırdı.

Saldırı sonucu en az 6 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı aracına götüren öğrencelere işkence yapıldığı da öğrenildi.

Öte yandan polis, basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı. Gaözaltı araçlarının bulunduğu kısmın kalkanlarla perdelendiği görüldü.

BİR KEZ DAHA SALDIRI

İlk saldırının ardından bir kez daha kapının çevresinde bulunan öğrencilere polis saldırdı.

BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERE BİR KEZ DAHA SALDIRI

Kapının önünde bekleyen öğrenciler, burada bir basın açıklaması yapmak istedi. Basının ablukadan çıkarılarak engellenmemesini isteyen öğrencilere bir kez daha polis saldırdı. Bu saldırı da bir öğrenci gözaltına alındı.

SALDIRILAR BİTMEK BİLMEDİ

Basın mensupları olmadan yapılan basın açıklmasına da saldıran polis, bir öğrenciyi daha gözaltına aldı. Öğrencilere destek için alanda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Musa Piroğlu, Zeynel Özen ve Dilşat Canbaz Kaya da arbedede kaldı.