Boğaziçili öğrencileri tehdit eden Cevdet Kılıç'a tepki: 'Kendisi de kayyum olduğu için, 'kayyum' sözüne alınmış olabilir'

CHP'li Gaytancıoğlu ve Edirne Gençlik Dayanışma Ağı, sosyal medyadan yaptığı skandal paylaşımla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini tehdit eden Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Cevdet Kılıç'a tepki gösterdi. Edirne Gençlik Dayanışma Ağı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Trakya Üniversitesi'nde mafya rolü oynayanları istemiyoruz!" ifadeleri kullanıldı.09-02-2021 15:24

İleri Haber

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Cevdet Kılıç’ın sosyal medyadaki açıklamalarında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve açıkça terör çağrısı yaptığını belirterek adli ve idari makamların hakkında işlem yapıp yapmayacağını merak ettiğini söyledi.

Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi’ndeki öğrencileri hedef göstererek gece “işlerini bitirmekten” bahsettiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu bunun açıkça terör suçu olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trakya Üniversitesinde Genel Sekreterlik ve İlahiyat Fakültesinde Dekanlık yapan birinin sosyal medyadan Boğaziçi’nde okullarını savunan ve tamamen anayasa ve yasaların verdiği hakla barışçıl eylem yapan öğrencileri hedef göstermesini ve kullandığı kışkırtıcı dili asla kabul etmiyoruz. Bu açıklama ile ilgili adli ve idari bir soruşturma açılıp açılmayacağını da merak ediyoruz.

Trakya Üniversitenin ve Edirne’nin talihsizliğine bakınız ki, gece vakti “öğrencilerin işini bitirmekten” bahseden kişi Dekan ve Genel Sekreterlik görevini yürütüyor. Önceden izin almaksızın gösteri yapma hakkının anayasa ile güvence altına alınmış evrensel bir insan hakkı olduğunu bilmeyen kişilerin nasıl bulunup, Trakya Üniversitesi gibi güzide bir kurumumuza Genel Sekreter yapıldığını anlamış değiliz.

Boğaziçili öğrencilerin parlak beyinleri ve dayanışması bu zehirli dili ve zehirli dilin sahiplerini karanlıklarında bırakacaktır. Evrensel bilime hiçbir katkıları olmayan, zamanın ruhundan beslenip makam ve mevki bekleyen ya da koltuklarını korumak için vites arttıranların gerçek üniversitelerde yeri yoktur. Yükseltilen gericiliğin vitesidir; zehirlidir, bölücüdür.  

'MAALESEF ÜNİVERSİTELERİMİZİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ DURUM BUDUR'

Bu kişinin akademik kariyerinde Trakya Üniversitesiyle bir ilişkisi olmamıştır. Boğaziçi Üniversitesine rektör yapılan kişi gibi dışarıdan üniversiteye iliştirilmiş biridir. Kayyum sözünü üstüne alınmış olabilir. Muhtemelen bu açıklamalarının karşılığını bir yerlere rektör olarak alma hevesindedir. Maalesef üniversitelerimizin düşürüldüğü durum budur.

Trakya Üniversitesi yönetimin ve Cumhuriyet Savcılığının açıkça suç olan bu açıklamalar hakkında işlem yapması gerekmektedir. Ancak daha önceki deneyimler gösteriyor ki adaletin olmadığı, hukukun ayaklar altına alındığı, üniversitelerin sesinin tehditle kısıldığı bu dönemde hiçbir işlem yapılmayacaktır.”

'TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDE MAFYA ROLÜ OYNAYANLARI İSTEMİYORUZ'

Edirne Gençlik Dayanışma Ağı da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini tehdit eden Prof. Dr. Cevdet Kılıç'a tepki gösterirken, "Trakya Üniversitesi'nde mafya rolü oynayanları istemiyoruz!" dedi.

Edirne Gençlik Dayanışma Ağı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Üniversitemizde mafya tarzında konuşan, öğrencileri tehdit eden dekanları istemiyoruz! Bizler sizin tebaanız, köleniz değiliz.Siz de bizim sahibimiz,ağamız değilsiniz. Ağacılık oynamak isteyenin üniversitelerde işi yok!Trakya Üniversitesi'nde mafya rolü oynayanları istemiyoruz!"

NE OLMUŞTU?

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik paylaştığı skandal ifadeler ortaya çıkmıştı. Kılıç, paylaşımında “Boğaziçili misiniz, Boğazdışılı mısınız onu bunu bilmem. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Biz abdest alır dışarı çıkmayız. Bizim zaten abdestimiz var. Bilin istedik de… Şöyle söyleyeyim. Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim" demişti.