Boğaziçili öğrencileri tehdit eden Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusu!

Eğitim-İş açıklamasında “Dini öğretiler için kurulan bir fakültenin başına dizi replikleriyle katliam tehditleri savuran bu şahıs neden ve nasıl dekan olarak atanmıştır?” diye soruldu.10-02-2021 12:31

İleri Haber

Eğitim-İş, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik “Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” sözlerini sarf eden Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Trakya Üniversitesi Genel Sekreteri ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini hedef alarak “Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” ifadelerini kullanmış ve büyük tepki çekmişti.

Dün partisinin haftalık basın toplantısında konuşan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kılıç’ın bu sözleriyle ilgili Cevdet Kılıç denilen kişinin zihniyetine bakın. IŞİD’in Trakya emiri gibi konuşuyor. Suç bunda değil. Suç bunu yetkilendirende. Çünkü bu iktidarın dili mafya babalarının dili, IŞİD’in dili” ifadelerini kullanmıştı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) da yaptığı açıklamayla Kılıç hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

‘PROTESTOLARIN HAKLILIĞI TASDİKLENDİ’

Açıklamada, “Bilim ve düşüncenin evi olan üniversitelerin normalde kapısından bile geçemeyecek olan, Anayasa'yı ve onun güvence altına aldığı hakları hedef aldığında ne olacağını bilmeyen, mesajından anlaşıldığı üzere soru eklerinin ayrılması gerektiğini bilecek kadar bile anadiline hakim olmayan bu şahsın bir üniversitede dekan olması, bilimin ve liyakatin hakim olduğu üniversiteler için yapılan protestoların haklılığını bir kez daha tasdiklemiştir” denildi.

‘BU ŞAHIS NEDEN VE NASIL DEKAN OLARAK ATANMIŞTIR?’

“Dini öğretiler için kurulan bir fakültenin başına dizi replikleriyle katliam tehditleri savuran bu şahıs neden ve nasıl dekan olarak atanmıştır?” diye sorulan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Dekan Cevdet Kılıç'a bir hatırlatmamız var: Akademisyenlerin kanlarında duş alacağını söyleyen bir mafya bozuntusu şu anda kaçabileceği üçüncü ülkeyi arıyor. Türkiye'deki laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim mücadelesi başarıya ulaştığında, sen ve senin gibiler sadece kötü hatıralardan ibaret olacaksınız. Çünkü her zamanki gibi tarih, sizin gibi ülkenin evlatlarını öldürmek isteyenleri değil, onlara bir gelecek sunanları yazacaktır.

Eğitim-İş olarak dekan Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve normalde resen başlaması gerektiği halde ancak bizlerin başvurusuyla oluşan hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.”